October 27, 2021, 11:29 am

депонија

Во Мaкeдoнскa Кaмeница во тек е гaснeње на пoжaрoт кај грaдcкaта дeпoниja

Во Македонска Каменица во тек е гаснење на пожарот кај градската депонија, чиј чад од синоќа беше забележлив над градот. Во гаснењето учествуваат противпожарните служби од Делчево и Македонска Каменица, кои информираат дека во моментот се интервенира во заградениот...

(Видео) Се запали најголемата депонија на гуми за автомобили во светот

Во Кувајт се запали најголемата депонија за гуми за автомобили во светот. Се проценува дека на депонијата, која е во близина на местото Ал Сулаибија во Кувајт, има повеќе од седум милиони гуми. Од пожарот се крена густ црн чад, а...

(Видео) Возило на општина Бутел снимено како истура отпaд на дивa дeпониjа

Камион во сопственост на општина Бутел снимен како фрла отпад на дива депонија. Како што беше објавено на страницата „Го сакам Бутел“, камионот повеќе пати истурил отпад на истото место. Сега и повеќе од јасно е дека единствени кои создаваат...

Дeпoнијатa во Гeвгeлијa се уштe гoри – на 44 стeпeни гeвгeличaни дишaт висoкo кaнцeрогeн вoздух

Граѓанското здружение „Спас за Гевгелија“ информира дека четири дена по ред градот е прекриен со густ чад предизвикан од пожар кој е предизвикан во градската депонија. -Вчера беа измерени 44 степени во Гевгелија. Депонијата се уште гори и граѓаните на...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Гopи дeпoниjaтa вo Hoвo Ceлo, чeтиpи гoдини aпeлиpaмe дa ce peши пpoблeмoт, a влacтa не пpaви ништo

После четири години повторно се наоѓаме на истото место, како што многу пати реагиравме, правевме протести, имаше бројни реакции од граѓаните за сето ова што се случува тука на дивата депонија во Ново Село.Како што можете да видите се...

Николоски: Заев за профит ќе ја yништи најплодната земја во Македонија

Денеска во изјавата за медиуми, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски беше прашан за коментар по повод најавата на премиерот Заев дека компании од Луксембург се заинтересирани за изградба на капацитет во општина Неготино за согорување на отпад од 48...

(Видео) Ужac: Ha peкaтa Лeпeнeц вo Ново Село и ce зakaнyвa ekoлoшкa kaтacтpoфa

Во Скопје во Ново Село на реката Лепенец и се заканува еколошка катастрофа. На оваа локација се создаде најголемата и најужасната дива депонија во Македонија. Во продолжение објавата на Фејсбук: Погледнете ги овие траорни сцени од еколошката катастрофа што и се...

Зaпaлена дeпониjaтa во Штип, чадот се чувствува во цел град

Пожарникарската единица од Штип потврди дека имало пожар во депонијата кај Ново Село и веднаш биле испратени екипи да го угаснат. Од Јавното претпријатие Исар велат дека депонијата често се пали во летниот период, наводно од метанот што испарува од...

(Фото) Heфи ИК ќe ja oдpжyвa дeпoниjaтa Буково зa нaд 2.700.000 дeнapи

Компанијата Нефи ИК ќе ја одржува депонијата Буково, покажуваат документите до кои дојде ОХРИД 24. Вредноста на договорот потпишан од директорот на ЈП Охридски комуналец, Љупчо Грданоски, и одговорното лице на Нефи ИК, изнесува 2.774.572 денари. Според договорот Нефи ИК има...

(Видео) Владината коалиција го oдби да пренамени средства за caнирање на дeпонијата во Ново Село

„Денеска поднесов амандман со кој побарав во ребалансот на буџетот да се предвидат средства за caнирање и трајно решавање на дeпонијата во Ново Село. За жaл пратениците од владината коалиција го oдбија и не се надминаа себе си со цел...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Проверувајте дали вашето ливче има печат за да не го прогласат за неважечко: ДИК го врати старото Упатство за важечки и неважечки ливчиња

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница изгласа поништување на вчера донесената измена на Упатството за важечки и неважечки...
- Advertisement -spot_img