October 23, 2021, 9:42 am

деца

Скопјанка ce oбидeлa дa ja нaпyшти дpжaвaта co фaлcификyвaни пoтвpди зa ceбе и зa cвoитe дeцa

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог за кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетата 38-годишна скопјанка на 3 август се обидела да оствари излез од државава на граничниот премин на Меѓународниот аеродром...

Папа Франциск: Ce cpaмaм пopaди нecпocoбнocтa нa Кaтoличкaтa цpква дa ce cпpaви co злoyпотpeбата на деца во Франција

Папата Франциск изрази денеска срам повторувајќи го тоа неколкупати, по објавувањето на извештајот за педофилија во рамки на Католичката црква во Франција. -Сакам да им ја изразам својата тага на жртвите, мојата болка за нивните трауми, но и срам, срам...

Мeгa ckaндaл ja тpece Франција: Kaтoличкo cвeштeнcтвo злoyпoтpeбyвaлo над 200.000 дeцa

Шефот на истражувачкиот оддел за злоупотреби, Жан-Марк Сове, изјави дека околу 216.000 се жртви на злоупотреба на француското католичко свештенство. Сове дополни дека бројот може да се качува, односно да стигне и до 330.000, доколку се вклучат злоупотребите од Црквата. Истрагата...

(Видео) Децата од Авганистан се кријат под камиони во движење за да ја поминат границата

Во обид да прошверцуваат дел од стоката што можат да ја продадат во Пакистан, децата од Авганистан понекогаш ја минуваат границата на овој ужасно опасен начин и по двапати дневно. На видеата може да се видат бројни деца како трчаат...

Трaгeдиjа во Србија: Две дeца нaстpaдaле од cтрyен yдaр додека мaјката ги бањaла во када

Две девојчиња на возаст од пет и од седум години од Обреновац, настрадале од струен удар. Според информациите што ги пренесуваат српските медиуми, трагедијта се случила во нивниот дом во центарот на Обреновац, додека мајката ги бањала децата во...

Ги y6ил тpитe дeцa зa дa нe бидe caм кoгa ќe ympe – Boзнeмиpyвaчки изjaви нa тaткoтo y6иeц oд Хрватска

Харалд Копиц, австрискиот државјанин, кој живее и работи во Загреб, а кој викендов ја згрози хрватската јавност откако со голи раце ги задавил трите деца, седумгодишните близнаци и четиригодишниот син вчера бил префрлен на Клиниката за психијатрија во Врапче,...

(Видео+фото) Автобус влета во детско игралиште во Србија, повpeдени неколку деца

Неколку луѓе, меѓу кои и четири деца, се повредени кога градски автобус на линијата 45 влета во детско игралиште во Земун. Автобусот на линијата 45 на приватниот превозник загуби контрола и влета во детското игралиште во улицата Краишка на бројот...

Доктор Зафировски: Чacoвитe дa ce нaмaлaт, oдмopитe дa тpaaт пoдoлгo, дeцaтa дa одмopат oд мacки

Дел од мојата секојдневна пракса е да давам совети за одржување на севкупното здравје, особено во ек на нов бран на корона, а пред прагот на сезонскиот грип. Апелирам до училиштата да најдат начин да ги вадат децата што...

Д-р Галбова: Децата да се вакцинираат само ако имаат хронични болести

Со прва доза вакцина против ковид-19, досега во Македонија се вакцинирале 4.702 малолетни лица на возраст од 12 до 17 години, а ревакцинирани се вкупно 3.528 малолетници од 12 до 17 години, информираат од Министерството за здравство. За вакцинација на...

(Видео) Крава стана вистински хит кога одлучи да скокне во базенот и да им се придружи на децата

Кравата шетала во близина на базенот каде што биле две деца. Откако застанала на самиот раб неколку моменти, таа одлучила да скокне. Почнала да плива во базенот и да оди кон децата кои биле шокирани и излегле надвор. Ова...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ѓорѓиев: Мaлa дpжава сме, ама Македонците имaaт нajгoлeмо cpцe

Македонскиот кикбоксер, Димитар Ѓорѓиев, четврти пат дојде до златниот медал на Светското првенство (СП), кое оваа година се одржа...
- Advertisement -spot_img