September 25, 2021, 5:14 pm

Дејвид Гир

Гир: Не можам да дадам никакви ветувања и заложби за обнова на опожapeната шума над велешко езеро „Младост“, но тоа е добра идеја

Евроамбасадорот Дејвид Гир при денешната посета над велешка езеро „Младост“, каде ЕУ финансира досега најголем проект за Велес „Смарт езеро Младост – прва иновативна туристичка дестинација во земјава“, одговарајќи на новинарско прашање дали ЕУ може да го помогне процесот...

Мицкоски ocтвapи cpeдбa co eвpoaмбacaдopoт во Македонија, Дејвид Гир

Денес (21.07.2021) претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со меѓународниот секретар Тимчо Муцунски остварија средба со евроамбасадорот во Македонија, Дејвид Гир. На средбата двајцата соговорници разговараа  на повеќе актуелни политички теми. Претседателот Мицкоски на својот соговорник му ја презентираше концепцијата на ВМРО-ДПМНЕ,...

Груби-Гир: Heмa пpocтop зa eвpocкeптицизaм, нeмa дpyгa aлтepнaтивa ocвeн евpoпcкaтa интeгpaциja

Првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, г. Артан Груби денес оствари средба со амбасадорот на Европската Унија во земјава, г. Дејвид Гир. Безрезервната поддршка што Европската Унија и ја дава на Република Македонија во процесите...

Еврокомесарот Гир: Картата за во ЕУ се реформите, cекој реформски чекор е чекор поблиску до ЕУ

Евроамбасадорот Дејвид Гир во гостувањето на телевизија Сител истакна дека Македонија си ја заврши „домашната задача“ и ЕУ мора да испорача, но дека исто така мора да с завршат и реформите во земјата. „Сакаме да почнеме преговори кои се всушност...

Гир: Peгyлaтивaтa нa ЕУ, штo ќe cтaпи вo август, зa6paнyвa cпoдeлyвaњe вepcкa и eтничкa пpипaднocт

Евроамбасадорот Дејвид Гир, во однос на тоа дали законот за лични карти и наведувањето на етничка определба е согласно европската регулатива, рече дека  главната ЕУ регулатива кога станува збор за ова прашање е општата регулатива за заштита на лични...

Мицевски: ВМРО-ДПМНЕ ce сpeтнa со евроамбасадорот Гир, бeшe зaпoзнaeн co лoшoтo влaдeeњe нa влacтa

Денес, имавме средба со неговата екселенција, евроамбасадорот Дејвид Гир со кој што разговаравме за актуелните случувања и предизвици со кои што се соочува Собранието на Република Македонија, ние како пратеничка група во овој Парламентарен дом, но и државата во...

Николоски на средба со Дејвид Гир

Претседател на Националниот совет за евроинтеграции, Александар Николоски, оствари средба со амбасадорот на Делегацијата на ЕУ, Н.Е. г. Дејвид Гир. На средбата Николоски информираше за составот на Националниот совет за евроинтеграции и надлежностите кои Советот ги има, инклузивниот карактер на...

Зијадин Села нa cpeдбa co eвpoaмбacaдopoт Дејвид Гир

Претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села вчера се сретнал со новиот амбасадор на ЕУ во земјава Дејвид Гир. Алијансата за Албанците соопшти дека Села и Гир разговарале за актуелните политички состојби, а посебно се осврнале на евроинтегративниот процес на...

Мицкоски на средба со Гир: ВМРО-ДПМНЕ има јасни и конкретни политики кои ќе ја насочат Македонија на вистинскиот пат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, остварија средба со новиот евроамбасадор Дејвид Гир. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба во Република Македонија. Во текот на средбата претседателот Мицкоски на евроамбасадорот Гир...
- Advertisement -spot_img

Latest News

По синoќeшните нaпaди – Куpти свикa сeдница на Сoветот за нациoнална бeзбeднoст во Косoво

Косовскиот премиер Албин Курти, по синоќешните напади на објекти во општините со мнозинско српско население, Зубин Поток и Звечане,...
- Advertisement -spot_img