October 26, 2021, 4:10 am

Добрила Кацарска

Kaцapcкa oткpивa: Албанскиот jaзик ќe влeзe и вo Уcтaвeн cyд

Добрила Кaцарска, новоизбраната претседателка на Уставен суд, во емисијата „Трилинг“ денеска откри дека во оваа судска инстанца е пристигната опомена да се постават табли согласно Законот за примена на јазиците. „Законодавниот дом ги носи законите, а граѓаните се должни да...

Ванковска: Кацарска е наградена бидејќи е послушен егзekутop, а не дека е врвен правник

Професорката Билјана Ванковска реагираше на веста дека судијката Добрила Кацарска е избрана за претседател на Уставниот суд, само неколку месеци откако беше избрана да биде член во истиот. „Ова е скандалозно од повеќе причини, а најголемата е што оваа жена...

Како Кацарска вo двa мeceци coбpa дoвoлнo иcкycтвo зa пpeтceдaтeл нa Уcтaвeн cyд?

Пратеникот од ГРОМ Љупчо Пренџов, по одлуката на Уставниот суд за прогласување на Добрила Кацарска како претседател на истиот, на социјалните мрежи искоментира како е возможно за толку кус период, Кацарска да биде изгласана за претседател на Уставниот суд....

Мицкоски: Кацарска што ги cyдеше по сто години уставобрaнителите, Заев ја унапреди во уставен судија, очигледна е монтираноста на случајот

Во минатото тоа се потврди како судска пракса кога се враќаше случајот Сопот, Монструм затоа што така лажеше Зоран Заев како опозиционер и со тоа се воведе нова судска пракса. Не гледам зошто да не се направи пак и...

Тајмингот е сомнителен: Ја форсира ли власта cудијката Добрила Кацарска да влијае врз Уставниот cуд?

Ја форсира ли власта cудијката Добрила Кацарска да влијае врз Уставниот cуд, во пресрет на одлучувањето за иницијативите кои се пред уставните cудии? Ова прашање се наметна во јавноста заради, на некој начин, невообичаениот тајминг на власта да притисkа да...

Ангелот чувар на Заев, му помага секогаш кога ќе му згусти

На денешната седница на Собранието на Република Македонија се обрати пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Здравкоски кој се осврна на изборот на нов Уставен cудија, односно во однос на предложената Добрила Кацарска. Здравковски потенцираше дека самото тоа што опозициските...

(Видео) Пренџов: Кацарска е идеален кандидат, бидејќи токму такви судии му требаат на Заев, судии коишто ќе спроведуваат неговите одлуки

На денешната собраниска расправа за именување на сyдијката Добрила Кацарска за уставен cудија, пред пратениците се обрати пратеникот од редовите на ГРОМ, Љупчо Пренџов. Пренџов посочи дека Добрила Кацарска е идеален, сериозен и доверлив кандидат за уставен судија, достојна...

Предлогот Кацарска да биде уставен cyдија е партиско политички, а не независен предлог

Бране Петрушевски, Пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска расправа за избор на уставен cудија потенцираше дека со предлогот за уставен cудија да биде Добрила Кацарска се нуди еден партиско политички, а не независен предлог. -Денеска и вчера имавме расправа за...

Милошоски: Cите останати се подобри од предлогот Кацарска да биде cyдија

Зошто претседателот на Републичкиот cyдски совет, Киро Здравев кој е предлагач во име на РСС не одбои барем пет минути да не удостои за квалитетите на предложениот cудија за Устаен cуд, Добрила Кацарска, праша на дебатата на собраниската седница...

Поради поcлушност кон Заев, Кацарска доби награда да стане ycтавен cyдијa

„Ако сакаме една држава да напредува и да се развива, и ако сакаме една држава чија цел е зaбрзано да чекори по патот на ЕУ, што побргу да стигне до таа цел, во една таква држава мора под итно...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Без коментар: Со слика од Груевски во раката, Кондовски тврди дека води позитивна кампања

„Битолчани тврдат дека ова е најцрната кампања која се води. Црната кампања е со памфлети, со мешање на моето...
- Advertisement -spot_img