December 9, 2021, 7:30 am

Договор за добрососедство

Датумите можеби кријат скриена политичка порака

Датумите (можеби) кријат скриена политичка порака...Дали датумите на големите настани се бираат случајно или имаат во себе некаква скриена порака?Во поновата историја на Македонија пречесто се појавуваат исти датуми на кои се случуваат крупни и значајни настани за нашата...

Русија и Кина го продолжија Договорот за пријателство и соработка помеѓу двете земји

Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг денеска објавија продолжување на 20-годишниот договор за пријателство и соработка меѓу нивните земји. Во разговор со Кси преку видео конференција, Путин рече дека Сино-рускиот договор за пријателство, потпишан во 2001 година,...

Бугарија незaдовoлнa од спpoведувањето на Договорот за добрососедство, бара забелешките да влезат во Преговарачката рамка за Република Македонија

Шефот на бугарската дипломатија Светлан Стоев истакна дека меѓу клучните приоритети на надворешната политика на Бугарија е еввроинтеграцијата на земјите од Западен Балкан, меѓу кои и на Македонија. Истакнувајќи го континуитетот и политиката на Бугарија во однос на европскиот...

Османи: Секое излегување од рамката на Договорот за добрососедство е враќање во ситуација пред договорот

Договорот со Бугарија е соодветна рамка која ги решава разликите меѓу нас и Република Бугарија. Тоа што треба да се направи понатаму е како да се создаде предвидливост и да се врати довербата во тој договор, рече вечерва министерот...

Бугарски експерт тврди: Бугарија дозволи влез на Македонија во НАТО за да не си го навлече гневот на Американците

Анексот што Бугарија го предложи на важечкиот договор со Македонија беше резултат на неуспехот на вицепремиерот Красимир Каракачанов, рече експертот за меѓународно право и водител на „Бугарската слободна телевизија“ Велизар Енчев. . Заев и Османи го кријат анексот во...

Османи: Нашите погледи кон историјата се aнтибугарски и aнтиалбански и aнтигрчки

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека единственото решение и формула за Бугарија е да се вратиме на начелото на Договорот, но и да се најдат механизми како да се направи побрз, подинамичен за да се создадат резултати....

(Видео) Џамбаски: Заев ми велеше – ние знаеме каква е историјата, почекајте да поминат изборите

Во формални и неформални разговори со г-н Зоран Заев како премиер, тој велел „да ние знаеме дека тоа е така, ама почекајте да поминат изборите кај нас“. Кога ние сме ги кажувале нештата што треба да бидат сменети за...

Претседателот на МАНУ за преговорите со Бугарија: Државната политика е должна да ги почитува сознанијата на македонската наука

Коментирајќи го однесувањето на Бугарија и не/реакцијата на македонските власти, претседателот на МАНУ, академик Љупчо Коцарев во интервју со Љупчо Цветановски во емисијата „Што не е јасно“ порача дека Владата мора да ги почитува сознанијата на науката и не...

Јакимовски: Се согласувам со Мицкоски за договорот со Бугарија, јас би го пoништил тој договор, отворањето на преговорите со ЕУ се маркетиншка пропаганда на...

Вечерва во „Што не е јасно“ во Алфа телевизија лидерот на партијата ГРОМ Стевче Јакимовски, а во врска со договорот за добрососедство со Бугарија, истакна дека е на иста линија со Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ за поништување на...

Бучковски: Нашиот тим интензивно се координира, се обидуваме да бидеме проактивни, да покажеме подготвеност од наша страна

Патоказот треба да биде една од алатките за интензивирање на реализацијата на  Договорот за соработка и пријателство, вели во изјава за ТВ Телма специјалниот пратеник на Владата во разговорите со Бугарија, Владо Бучковски. -Во интензивна комуникација што ја правиме со...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Гоpeше камион на „Македонија пат“, нема повpeдени

Вчера на патот Слупчане – Белановце се запалило товарно моторно возило, сопственост на „Македонија пат“ Од Министерството за внатрешни работи...
- Advertisement -spot_img