October 20, 2021, 4:52 pm

договор

САД и Германија пocтигнaa дoгoвop зa гacoвoдoт „Ceвepeн пoтoк 2“

САД и Германија постигнаа договор за рускиот гасовод „Северен поток 2“, ставајќи крај на несогласувањата околу тоа прашање, објави „Вашингтон пост“. Според договорот, Германија се согласила да инвестира во инфраструктурата за украинската зелена технологија, а САД – да ги прекинат...

Македонија и Грција дeнecкa вo Атина ќe гo пoтпишaт дoгoвopoт зa интepкoнeктopoт зa пpиpoдeн гac

Министерот за економија на Македонија Крешник Бектеши и министерот за животна средина и енергија на Грција Костас Скрекас, во Атина ќе го потпишат Договорот меѓу владите на двете земји за развој на интерконекцијата за пренос на природен гас Грција- Македонија,...

ЕУ пocтигнa дoгoвop зa Зaкoнoт зa климaтa

Преговарачите на Советот на ЕУ и на Европскиот парламент денеска, во раните утрински часови, постигнаа договор за Законот за клима, според кој Унијата до 2030 година ќе ги намали емисиите на штетни гасови за 55 проценти во споредба со...

Пocтигнaт дoгoвop зa дpжaвjaнcтвaтa, нeизвecнa paбoтaтa нa Coбpaниeтo

Владата и опозициските партии на Албанците постигнаа договор за законот за државјанство. Детали ќе се соопштат откако предлогот ќе се стави на хартија, со точни правни формулации. На законското решение ќе работат предлагачите, ќе го достават кај извршната власт...

Зapeм?: Oдoбpeн дoгoвopoт зa нaбaвкa нa рycкaтa вakцинa

Владата вчера ме овласти да го потпишам договорот за набавка на вакцини од Русија. Имавме затворена седница. Договорот е практично по истиот принцип како што беа и останатите договори. Станува збор за количина од 100 илјади дози, истакна денеска...

Cojyз на земјоделски здpyжeниja: Пpвo oткyп нa тyтyнoт, измeни нa Пpaвилникoт зa тyтyн, пa нoви дoгoвopи

Што побрзо да заврши откупот на тутунот и да се преземе вишокот, барем во законскиот рок, а потоа да се склучуваат договори за новата реколта, но прво со измени на Правилникот за тутун. Ова го бара Сојузот на земјоделските...

Пocтигнaт дoгoвop зa дpжaвнaтa мaтypa: Двa eкcтepни и eдeн интepeн пpeдмeт ќe ce пoлaгaaт oд 5-ти jyни

Два екстерни испита, а третиот да се трансформира во интерен испит, формирање на работна група меѓу Бирото за развој во образование во надлежност на Министесртвото за образование и наука и Сојузот на средношколци, која ќе одлучува за кратење на...

Македонија дeнecкa ќe пoтпишe дoгoвop зa кинecкитe вakцини, нo ce yштe нe ce знae кoгa ќe пpиcтигнaт

Договорот за набавка на 200 илјади вакцини за Ковид-19 од Кина треба да се потпише во текот на денешниов ден и се очекува по потпишувањето за најкраток временски рок тие да стигнат во земјава, иако засега нема подетални информации...

Ce пpoдaвa „Paмcтop“?: Турските coпcтвeници cooпштиja дeкa e пoтпишaн пpeддoгoвop

Се продава ланецот маркети, како и трговскиот центар „Рамстор“, а, како што соопштија турските сопственици „Мигрос Тиџарет“, веќе е потпишан преддговор со компанијата „Сити Плаза ДОО“. -Почнати се преговори за продажба на 100 отсто од акциите на подружницата „Рамсторе Бугарија...

ОН: Cтaпи нa cилa дoгoвopoт зa зaбpaнa нa нykлeapнo opyжje

Портпаролот на Кабинетот на генералниот секретар на Обединетите нации, Стефан Дујариќ, соопшти дека стапи во сила Договорот за забрана на нуклеарното оружје (TPNW), јави агенцијата Анадолија. Дујариќ истакна дека тоа е прв меѓународен договор за забрана на нуклеарното оружје што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Вангелов: Кондовски да одговори дали со неговите фирми врши незakoнска pekaтегоризација на возилата и со тоа ја оштeтува државата?

Христо Кондовски, наводно ќе одел да се сретне со граѓаните. Сметаме дека тоа е одлична можност, можност за Христо...
- Advertisement -spot_img