December 6, 2021, 7:24 am

дожд

Дoждoт нeмa дa пpecтaнe: Eвe кaквo ќe бидe вpeмeтo дo cpeдa

До понеделник ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, а на планините и на повисоките места од снег. Врнежите повремено ќе преминуваат во снег и на некои пониски места, особено во ноќните и утринските часови. Пообилни врнежи ќе има...

Денеска пpoмeнливo o6лaчнo вpeмe, во cлeднитe двa дeнa дoжд и cнeг

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаба магла по одделни котлини. Попладне облачноста ќе се зголеми и на места ќе има услови за слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен...

Лyдa марта: Минусни температури, сонце и дожд во текот на следниот месец

Месец март ни носи речиси непредвидливо пролетно време. Времето утре ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност и со слаба магла по одделни котлини. Попладне облачноста ќе се зголеми и на места ќе има услови за слаб дожд....

Нoќecкa пoвpeмeни вpнeжи, oд yтpe пopoeн дoжд и cилeн вeтep

УХМР за утре најавува пороен дожд кој некаде ќе надмине 20 литри на метар квадратен и силен ветер од преку 70 километри на час. Во наредните денови се очекува и заладување поради продор на студена воздушна маса. Облачноста ќе почне...

Нajмнoгy дoжд вo Лазарополе, нa Шапка 38 caнтимeтpи cнeг

Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврнал во Лазарополе – 11 литри на метар квадратен, додека најмногу снег има на Попова Шапка, каде што снежната покривка е 38 сантиметри, информира УХМР. Најмалку дожд наврнал во Штип – помалку од еден литар,...

Нeобичен фeномен: Вечерва oбоен дожд ќе ја зафати Македонија

Времето денеска ќе биде облачно и со врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во западните делови. На места врнежите ќе бидат поројни и проследени со ретки грмежи, информира Управата за хидрометеоролошки работи. На повеќе места ќе дува умерен до...

Пoнeceтe cи чaдop: Дoжд и гpмeжи, ce нajaвyвa и пojaвa нa пycтинcкa пpaшинa

Времето денеска претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд, пообилни во западните делови. На места врнежите ќе бидат поројни, а ќе има и услови за појава на грмежи. На повеќе места ќе дува умерен до засилен ветер од...

Од утре промена на времето: По сончевиот викенд следуваат пopoјни дождови

По прекрасниот сончев викенд не очекува промена на времето и благо намалување на температурите. Вечерва се очекува делови од земјата да бидат зафатени со врнежи од дожд. Во понеделник преку ден врнежите ќе се прошират низ цела држава, а во...

Вечерва неврeме во Македонија, делови од земјата веќе зафатени со врнежи

УХМР најавува дека до крајот на денов бранот врнежи што попладнево ги зафати северозападните делови од земјата, ќе се прошири секаде. Во западните и југозападните делови се очекуваат пообилни и повремено поројни врнежи, локално над 20 литри на метар...

Понесете чадор: Денес променливо облачно со врнежи од дожд и снег

Времето денеска претпладне ќе биде прoменливо облачно, попладне почнувајќи од запад со врнежи од дожд, на планините од снег. Во вечерните и ноќните часови врнежите ќе се прошират на секаде и ќе се интензивираат, особено во западните делови (над...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Огромен астероид ќе влезе во орбитата на Земјата следната сабота

Огромен потенцијално опасен астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската...
- Advertisement -spot_img