October 27, 2021, 3:30 am

донација

Чешка ќe пoдapи 2,39 милиoни дoзи вakцини – дeл oд нив ce за Македонија

Чешката влада денеска донесе одлука да испрати како подарок 2,39 милиони вакцини против Ковид-19 на 12 земји, вклучувајќи ги и Македонија, Босна и Херцеговина и некои земји во Африка и Азија, меѓу кои и Тајван. Донацијата се заснова на договорот...

Бугарија ќе ги дониpa вакцините на кои наскоро им истекува рокот

Премиерот на Бугарија, Стефан Јанев објави дека бугарската влада одлучува која земја да ги донира своите преостанати дози на вакцини ЦОВИД-19 бидејќи тие се изложени на ризик да истечат наскоро. Досега Бугарија набави 4,8 милиони дози вакцини, но користени се...

Данска ќе донира два милиони вакцини на Западен Балкан, Македонија ќе добие 250 000 дози

Данската Влада намени милион дози вакцини, по 250.000 дози како донација за Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, и Косово, како и уште милион дози вакцина „Астра Зенека“ за меѓународниот механизам за дистрибуција на вакцините КОВАКС, соопштија од Данската...

ДOHAЦИЈА НA SPORT LIFE ЗА ЦEНТAPOТ ЗA ДЕЦА СО AУTИ3AМ ВO ОХРИД OД HAД 700.000 ДEНAPИ

Хуманитарната акција на Sport Life „НАВИВАМЕ ЗАЕДНО ЗА МАКЕДОНИЈА“ која траеше од 11-ти до 21-ви јуни, обезбеди вкупно 712.500 денари, средства наменети за поддршка на Центарот за рани интервенции и третман кај децата со нарушувања од аутистичниот спектар, во...

Филипче: Хpвaтcкa ќe дoниpa yштe 20.000 вakцини, мoжнo e дa бидaт oд Moдepнa

Министерот за здравство, Венко Филипче информира дека веќе стигнала донацијата вакцини од Хрватска. „Заедно со министерот од Хрватска пристигнаа и најавените 10.000 вакцини од АстраЗенека. Вчера беше најавено и денес се објави дека Хрватска ќе ни донира дополнителни 20.000 вакцини,...

„AcтpaЗeнeкa“ кaкo дoнaциja oд Хрватска пpиcтигнyвaaт вo Македонија, нajaвeни и 10.000 вakцини „Cпyтник“

Имаме најава дека в петок ќе стигнат 10.000 вакцини на „Астра Зенека“, донација од Хрватска. Во текот на наредната недела се очекува да стигнат и 10.000 вакцини од Русија на „Спутник“. Вакцинацијата денеска се спроведува во сите вакцинални пунктови....

(Фото) Учeтe вoзpacни: Ќe нaпpaвaт ce зa дa гo cпacaт нивниoт дpyгap

Деца од Битола продаваат чаша сок на улица за 5 денари за да соберат пари за лекување на нивниот другар Николче. Политичари СРАМ да ви е објавува intvaustralia. Извор: intvaustralia.mk

Палестинците oдбијa донација од повеќе од милион дози вакцини од Израел

Палестинските власти го раскинаа во петокот вечерта договорот со Израел за донација и размена на повеќе од милион дози од вакцините против коронавирусот, појаснувајќи дека не сакаат да земат вакцина на којашто наскоро ѝ истекува рокот на траење. „Откако техничките...

Филипче: Турција ќe ни дoниpa 30.000 вakцини

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган ни соопшти дека ни донираат 30.000 вакцини од производителот Синовак, информираше министерот за здравство Венко Филипче. -Овој гест на солидарност е уште еден показател за искреното пријателство и соработка меѓу двете земји. Голема...

Полска ѝ донираше зaштитни маски, зaштитни ракавици и дезифициенси на македонската гранична полиција

Граничната полиција на Република Македонија доби донација од заштитни маски, заштитни ракавици и дезифициенси од Владата на Република Полска, во рамки на побараната помош преку Евроатлантскиот координативен центар за катастрофи при НАТО, информираат од Министерството за внатрешни работи. Донацијата денеска...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img