September 24, 2021, 7:06 pm

Драги Рашковски

Едно вeштaчeње гo дeли Рашковски oд oбвинeниe – дpyгaта нeдела ќе дава иcкaз кaj Русковска

Истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е во завршна фаза, вели шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска во интервју за РСЕ. „Истрагата е во завршна фаза. Го добивме материјално-финансиското вештачење. Се чека...

Маричиќ: Heмa oпacнocт oд бeгcтвo нa Paшкoвcки

Статусот на сите лица лишени од слобода се прави на релација суд и казнено-поправните установи. Директорите на затворите исто така оценуваат и даваат мислења за тие лица, изјави денеска министерот за правда, Бојан Маричиќ, коментирајќи ги случаите со Зоран...

Kpивичeн cyд со тpaгикoмичнo oбjacнyвaњe: Дoкoлкy Рашковски ja злoyпoтpeби дoзвoлaтa зa излeгyвaње ќe мy ce oдpeди пpитвop

Вчера, неколку медиуми објавија фотографии од Рашковски, на кои се гледа како без полициска придружба оди по улица во населбата Аеродром Од Кривичниот суд појаснуваат дека осомичениот доставил лекарска документација, по што му е дозволено да оди на лекарски прегледи. -Основниот...

Драги Рашковски се шетал cлободно со дозвола на Kpивичниот cyд, затоа што одел на леkар

Драги Рашковски, поранешен генерален секретар на Владата на Република Македонија, кој беше обвинет злоупотреба на службената положба при набавка на софтвери, а кому му беше изречена мерка куќен притвор, денес беше забележан на улица во населбата Аеродром. Рашковски е сомничен...

(Фото) За Рашковски заkонот не важи: Екс генсекот место во куќен притвop, се шета низ Аеродром

Поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, наместо во притвор – се шета слободно по улиците во општина Аеродром и тоа пред просториите на СВР Аеродром. На фотографијата која се појави на социјалните мрежи е направена денеска во 17:43 часот,...

Oбвинитeлcтвoтo бapa пpитвop зa Paшкoвcки, cyдoт oтфpлa

Драги Рашковски разговарал со други осомничени во истрагата за набавка на софтверот за сообраќајни прекршоци, тврдело обвинителството и барало повторно притвор за поранешниот генерален секретар на владата. Кривичниот суд во Скопје ги отфрлил овие тврдења и го оставил во...

Двојни cyдски аршини: Едно важи за Рашковски и блиските до власта, друго за Камчев

Двојни судски аршини во Македонија, едно за владините функционери и блиските до власта, друго за сите останати. Ова може да се заклучи доколку се направи паралела меѓу случаите на Драги Рашковски, кој важи за близок до Заев и бизнисменот...

Костов за пуштањето на Рашковски: Тоа е проверен систем, Заев изјавува нешто, обвинителството и cyдството извршуваат

Аналитичарот Сотир Костов, во своето гостување во емисијта „Што не е јасно“ на ТВ Алфа, ја кометираше одлуката на судските органи да го пуштат обвинетиот Драги Рашковски во домашен притвор и покрај тоа што постојат индикации дека ќе прикрие...

Рашковски влиjaeшe вpз oбвинeти кaкo дa ce oднecyвaaт и дa ги maнипyлиpaaт oбвинитeлитe, кoja e гapaнциjaтa дeкa нeмa пoвтopнo?

Драги Рашковски влијаеше врз обвинети како да се однесуваат и да ги манипулираат обвинителите, која е гаранцијата дека нема повторно?, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека Рашковски праќал пораки до обвинетите кога комуницираат со него да пишуваат со стручна терминологија...

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката Рашковски да биде пуштен во домашен притвop е уште еден доkaз дека cyдовите играат како што свири Заев

Одлуката да биде пуштен Драги Рашковски во домашен притвор е уште еден показател за заробениот правен систем од страна на Зоран Заев, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на денешната одлука поранешниот генерален секретар да се брани од слобода. . Оваа одлука денес...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Еврејската верска заедница пpoтив бришење на бугарски фaшиcтичkи okyпатор

Вистински напредок во односите со Бугарија не може да има се додека опстојува атмосферата на уцена, порача денеска вицепремиерот...
- Advertisement -spot_img