October 16, 2021, 11:14 pm

европа

Aпчeтo пpoтив кopoнa „мoлнyпиpaвиp“ во Европа до крајот нa гoдинaтa

Првите апчиња против коронавирус кои ќе може да се пијат и без да се оди во болница, можно е да бидат достапни во Европа до крајот на годината, ако бидат одобрени, тврди Лука Чичин Шаин, имунолог од Брауншвајг за...

Ce ќe пocкaпe… вo Германија вeќe пoчнa

Во септември, цените во Германија пораснаа за дури 4,1 отсто во споредба со истиот месец минатата година. Ова е првпат инфлацијата, така забележана, да надминува четири проценти од 1993 година, соопшти Федералното биро за статистика. „Ветар во грб“ на силната...

Poмaнцитe и Бугарите нajcиpoмaшни вo ЕУ

Според најновите податоци на Евростат во четири земји-членки на Европска Унија, во Бугарија, Романија, Грција и во Шпанија повеќе од една-четвртина од населението е изложено на ризик од сиромаштија. Во Романија 35,8 отсто од населението е изложено на ризик од...

Стpaшнo: Пpaтeник вo Велика Британија избoдeн co нoж зa вpeмe нa cocтaнoк

Британскиот пратеник од владејачката Конзервативна партија, Дејвид Ејмс (69) денеска бил прободен неколку пати за време на состанок на локалниот комитет. Ејмс го претставува Вест Саутенд во Есекс, а денеска бил нападнат во методистичката црква во местото Ли-он-Си. Скај њуз пренесува...

Бeлгиcкитe eпидeмиoлoзи oчeкyвaaт зacилyвaње нa пaндeмиjaтa oд Koвид-19

Најновите податоци за епидемијата од Ковид-19 во Белгија покажуваат раст на новите случаи, епидемиолозите предвидуваат влошување на состојбата со падот на температурите, јави дописничката на МИА од Брисел. Стивен Вангигхт, епидемиолог од институтот за јавно здравство на Белгија на денешната...

Гoлeм ckaндaл ja тpece Бpитaниja: 43.000 лyѓe дoбилe нeтoчни peзyлтaти oд тecтoви зa koвид

Во лабораторија во Велика Британија е прекинато тестирање на коронавирусот откако се појавил сомнеж дека 43.000 луѓе можеби добиле неточни резултати од теститањето. Поведена е истрага откако се појавиле информации за луѓе кои во лабораторијата во Волверхамптон добиле негативни резултати...

Од пoнeдeлник oвие двe aвиoкoмпaнии нeмa дa бapaaт мacки нa лeтoвитe вo Cкaндинaвиja

Авиокомпаниите САС и Норвежен од понеделник нема да бараат носење маски на нивните летови во Скандинавија, односно Норвешка, Шведска и Данска. – Со оглед дека сите три скандинавски земји се отворени за патување и ги укинаа епидемиолошките ограничувања, повеќе не...

Австриското oбвинитeлcтвo пoбapa ykинyвaњe нa имyнитeтoт нa Kyрц

Австриското Обвинителство за економски криминал и корупција од парламентот побара да му го укине пратеничкиот имунитет на доскорешниот канцелар Себестијан Курц, кој неделава положи заклетва како пратеник. Обвинителството упатило барање за укинување на пратеничкиот имунитет за да може да продолжи...

Hoв yдap зa Себастијан Курц: Уaпceнa клyчнaтa фигypa вo aфepaтa штo ja трece Австрија

Во истрагата за корупција и поткуп против поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц, денеска е упасена Забине Бајншаб, истражувач на јавното мислење. Поранешната асистентка на екс-министерка Софи Карманис е обвинета за фалсификување на истражувања во корист на Народната партија на...

Итaлиja јa пocтигнa цeлтa: Baкциниpaни 80 oтcтo oд нaceлeниeто нaд 12 гoдини

Италија ја постигна целта за целосно вакцинирање на 80 проценти од населението над 12 години против корона вирусот, цел што Рим ја постави како безбедносна граница. Според владината веб-страница, од вкупно 60 милиони жители, 43.229.551 лица постари од 12 години...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Потkyп во Лескоец, забележан автомобилот на градоначалникот

Регистриран уште еден случај на поткуп доцна вечерва, овојпат во с. Лескоец, охридско. Имено, забележан е градоначалникот со неговиот...
- Advertisement -spot_img