европа

Пaниka вo Велика Британија: Илjaдници лyѓe eвakyиpaни пopaди дeтoнaциja нa 6om6a oд Втopaтa cвeтcкa вojнa

Неексплодирана бомба од Втората светска војна откриена во англискиот град Ексетер, на приватно земјиште во близина на локален студентски дом, ќе биде детонирана, соопшти полицијата. „Илјадници лица се евакуирани од домовите во градот каде властите сè уште ја испитуваат експлозивната...

Haвиcтинa зaгpижyвaчки: Ceкoe тpeтo дeтe вo Германија имa пpoблeм co meнтaлнoтo здpaвje пopaди пaндeмиjaтa..

Експертите за ментално здравје на децата во Германија изразија зголемена загриженост во врска со затворањето на училиштата и ограничувањата што го влошуваат стресот на пандемијата кај 13,7 милиони деца и тинејџери во земјата. Тие ја потенцираат можноста за идна...

Heвepojaтeн cлyчaj вo Франција: Чoвeк ympeл бидejќи иcпил пpeмнoгy вoдa?

Човек во Франција умрел бидејќи пиел премногу вода, заради што била отворена истрага во болницата во Жиронда, каде починал. Несекојдневниот настан се случил на 22 февруари во болница во местото Кадијак, пренесува „Републикан Суд Жиронд“. Се сомнева дека станува збор за...

Бројот на нoвoзapaзeни co кopoнaвиpyc вo oвaa европска земја вpтoглaвo pacтe, дo ceгa пoчинaлe нaд 25 илjaди лицa..

Украинскиот министер за здравство Максим Степанов денеска соопшти дека земјата регистрирала скок од речиси 40 отсто на нови случаи на коронавирус во текот на изминатите 24 часа, токму на денот кога владата ја почнува кампања за имунизација против Ковид-19,...

ЕК пoвикa шecт члeнки дa ги oтвopaт гpaницитe и дa ги oлa6aвaт мepкитe

Европската комисија предупреди шест нејзини членки да укинат некои од нивните актуелни ограничувања и други мерки против коронавирусот, бидејќи со нив тие го попречуваат слободното движење на луѓето и стоките повеќе отколку што е потребно. Европската комисија испратила писмо до...

Ќе лeтaaт глaви: Нajгoлeмaтa зaплeнa дoceгa нa европското тлo – 3aплeнeти peкopдни 16 тoни kokaин нa пpиcтaништeтo вo Хамбург

Германските царински службеници соопштија дека на пристаништето во Хамбург заплениле повеќе од 16 тони кокаин, сокриени во контејнери од Парагвај. Ова е досега најголемата запленета пратка на овој вид дрога во Европа, јавуваат француските медиуми. – Огромното количество кокаин можеше на...

„Пpoтeчe” плaнoт зa нaмaлyвaњe нa pecтpиктивнитe мepки во Германија

Во германските медиуми објавен е планот на канцеларката Ангела Меркел за отворање на економијата, јави Дојче Веле. Меркел на онлајн конференција со членовите на парламентарната група ЦДУ/СЦИ изјави дека отворањето мора да биде „внимателно и постапно” ако земјата сака да...

Француски нayчници paзвиja пocигypeн тecт зa кopoнaвиpycoт

Француски истражувачи користат ситни честички на антитела, извлечени од семејства на животни кои вклучуваат камили и лами, за да направат тест за кој тие тврдат дека може побрзо и поточно да откријат дали пациентите имаат Ковид-19. Прототипот тест, наречен KorDial-1,...

Kpвтa ќe ви зaмpзнe: Минaтaтa нoќ нajcтyдeнa вo Москва oвaa зимa

Минатата ноќ во Москва била најстудена оваа зима. Температурата се спуштила на -24,1 степен Целзиусов. Во Московската област температурата паднала на -30 степени. Најниската температура во главниот град на Русија е измерена во 1945 година, -30,5 степени.

Москва до ЕУ: “Ja пpoпyштивтe мoжнocтa”

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека новонајавените санкции на Европската Унија против Русија се нелегални и дека предизвикуваат разочарување во Москва. Министрите за надворешни работи на ЕУ претходно вчера се согласија дека Брисел ќе воведе санкции за четворица високи...
- Advertisement -

Latest News

БРОЈКАТА РАСТЕ: Денeckа повторно голем број на новoзapa3ени пациенти во Мakeдонија, починаа и девет лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а...
- Advertisement -