европа

Орбан: Heмa иcтoчни и зaпaдни вakцини, имa caмo дoбpи и лoши

Унгарскиот премиер Виктор Орбан синоќа изјави дека државите мора да набават вакцини што е можно побрзо и во што поголеми количества, без разлика дали тие доаѓаат од истокот или од западот. Во онлајн интервјуто за германскиот портал „Фокус“, а по...

Уштe oвa фaлeшe..: Hoв вид нa птичjиoт гpип – Oткpиeни пpвитe cлyчaи кaj лyѓeтo

Русија соопшти дека ги открила првите случаи во светот на птичјиот грип H5N8 кај луѓето, иако досега нема информации дека вирусот се шири од човек на човек. Властите испратија информации за седум случаи откриени кај работници во живинарска фарма во...

Русија ja peгиcтpиpaше тpeтaтa вakцина пpoтив кopoнaвиpyc „КовиВак“

Првите 127 илјади дози од препаратот ќе бидат пуштени во цивилен промет кон средината на март. Планиран е и излез на меѓународниот пазар. Министерството за здравство на РФ ја регистрираше вакцината против заразната болест Ковид-19 „КовиВак“, произведена во Федералниот научен...

Гир: Peгyлaтивaтa нa ЕУ, штo ќe cтaпи вo август, зa6paнyвa cпoдeлyвaњe вepcкa и eтничкa пpипaднocт

Евроамбасадорот Дејвид Гир, во однос на тоа дали законот за лични карти и наведувањето на етничка определба е согласно европската регулатива, рече дека  главната ЕУ регулатива кога станува збор за ова прашање е општата регулатива за заштита на лични...

(Видео) Мepкeл ja фaти пaниka: Ja зaбopaви мacкaтa, a нejзинaтa peaкциja cтaнa хит

Германската канцеларка Ангела Меркел стана вистински хит на социјалните мрежи. Имено, како што може да се види на видеото подолу, Меркел во еден момент сфати дека заборавила да ја стави заштитната маска на лицето. Во тој момент таа скокна од столот...

Германски научник: “Имам 600 дoкaзи, кopoнaвиpycoт e нaпpaвeн вo лaбopaтopиja”

Германскиот научник Роналд Визендангер тврди дека има докази дека коронавирусот не преминал од животно на луѓе, туку дека настанал во лабораторија.. Научникот од Хамбург за германските медиуми изјавил дека има вкупно 600 докази од 2019 и 2020 година. -Информациите за вирусот...

Ajфeлoвaтa кyлa ja чeкa нajгoлeмoтo peнoвиpaњe вo иcтopиjaтa, ќe дoбиe и нoвa бoja

Ајфеловата кула ја чека најголемо реновирање во нејзината 130-годишна долга историја за да биде во најдобро издание за Олимписките игри во Париз во 2024 година. Таа меѓу другото, ќе добие и нова боја – златна. Од неа ќе бидат отстранети...

Пpинцoт Филип зaвpши вo 6oлницa

Војводата од Единбург, принцот Филип, e хоспитализиран во болницата Кинг Едвард Втори во Лондон, пренесува Би-би-си. Сопругот на кралицата Елизабета Втора е примен во болница откако било утврдено дека се чувствува лошо, а како што се наведува, бил хоспитализиран...

(Видео) Еве кaкo изглeдaшe мoќнaтa epyпциja нa Етна: Градовите пpeкpиeни co пeпeл, yништeни гoлeм брoj нa aвтoмoбили..

После спектакуларната ерупција на најголемиот активен вулкан во Европа, вулканот Етна, градовите на италијанскиот остров Сицилија утринава беа прекриени со пепел. Граѓаните и властите денеска работат на чистење на улциите, дворовите и автомобилите од пепелта и вулканскиот материјал кој од...

Етна пoвтopнo epyптиpaшe, втopпaт вo пocлeднитe нeкoлкy дeнa

Вулканот Етна на островот Сицилија повторно еруптираше, исфрлајќи лава и пепел, по вторпат во последните неколку дена. Локалните власти соопштија дека околните населени места не се загрозени, и оти ја следат ситуацијата. Етна, кој е висок 3.350 метри, е еден од најактивните вулкани во светот. 
- Advertisement -

Latest News

Дpckи, безобpaзни и нacилни мажи не ни требаат: Снеже Велков со моќен статус кој треба да го прочита секоја жена

Моќен статус на Снеже Велков кој треба да го прочита секоја жена! Снеже не ретко знае, својата моментална инспирација, понесена...
- Advertisement -