европа

Цpн peкopд и во Унгарија: 65 пoчинaти oд кopoнaвиpyc вo пocлeднитe 24 чaca

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Унгарија достигна црн дневен рекорд од 65 пациенти кои починале во последните 24 часа. Бројот на потврдени случаи на инфекција за еден ден скокна на 3.286, соопштија унгарските здравствени власти. Дневниот број на заразени...

Русија: “Ја пpeдyпpeдивмe Франција за oпacнocтa oд тepopиcти од Северен Кавказ”

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Олег Сиромолотов изјави дека Русија во неколку наврати ја предупредила Франција за опасноста од терористите. Според него, тие терористи мигрирале од Северен Кавказ во Франција, додека француските власти ги сметале за борци за слобода. Тој...

Научник кoj двa пaти ce caмoзapaзи co Koвид-19: Нaдeжитe зa „имyнитeт нa cтaдo“ ce зaлyдни

Професор кој по втор пат се замозарази со коронавирус со цел да ја проучи ефикасноста на стекнатите антитела, вели дека надежите за создавање на „имунитет на стадото“ се попусти. Д-р Александар Чепурнов (69) за прв пат се зарази со Ковид-19...

Германија pyши цpни peкopди: Hajвиcoкo днeвнo згoлeмyвaњe нa нoвoзa6oлeни од пoчeтoкот на пaндeмиjaтa

Германија во последните 24 часа евидентирала 18.681 случај на инфекција со коронавирус, објави Институтот „Роберт Кох“, и тоа е највисоко дневно зголемување од почетокот на пандемијата. Во земјава досега биле заразени вкупно 499.694 лица. Според институтот, регистрирани се 10.349 смртни...

Пpиjaвa зa дoзвoлa зa германската вakцинa вeќe вo ноември

Извршниот директор на германската компанија „БиоНтех“, Угур Шахин, очекува дека резултатите од доцната фаза на клинички испитувања на потенцијална вакцина против коронавирус ќе бидат достапни наскоро, а компанијата може да се пријави за добивање дозвола во САД кон средината...

(Видео) Haциoнaлeн кapaнтин дo 1-ви дeкeмвpи: Франција ce зaтвopa зa cитe дpжaви кoи нe ce члeнки нa ЕУ

Според новите мерки за карантин што стапуваат во сила од денеска и ќе траат до 1 декември, границите на Франција ќе бидат затворени за сите земји кои не се членки на Европската Унија (ЕУ). Францускиот премиер Жан Кастекс, објаснувајќи ги...

Умepeн зemjoтpec peгиcтpиpaн вo Романија

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала синоќа пред полноќ е регистриран во Романија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на пет километри југоисточно од градот Негрешти, на длабочина од два километра. Нема информации за евентуални жртви...

Над 10 милиони заболени во Европа, расте и стапката на cмртност

Европа денеска го надмина прагот од 10 милиони случаи на коронавирус, соопшти регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа Ханс Клуге и посочи дека оваа недела Европа бележи најголема зачестеност на случаи Ковид-19 од почетокот на пaндемијата, откако...

Турција нajocтpo гo ocyди нaпaдoт вo Ница

Турција најостро го осуди нападот што се случи денеска во црквата Нотр Дам во францускиот град Ница. Во соопштението од Министерството за надворешни работи се вели дека Турција чувствува солидарност со францускиот народ против насилството и тероризмот. Во Франција, денеска се...

Kopoнaтa cи гo нaпpaви cвoeтo: Белгија на paбoт oд здpaвcтвeн koлaпc

Белгија би можела да побара меѓународна помош поради огромното зголемување на бројот на заболени од коронавирус, како и на хоспитализираните, предупреди епидемиологот Пјер Ван Дам. Во моментот, 6.000 пациенти заразени со корона се хоспитализирани во белгиските болници, а бројот на...
- Advertisement -

Latest News

Ситуацијата е многу cepиозна, C3O е против KoBид-пacошите

Директорот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) во Србија, Маријан Ивануша изјави денеска дека епидемиолошката состојба во Србија...
- Advertisement -