September 26, 2021, 8:36 pm

Европска унија

Да не дозволиме да бидеме црните овци во Европа, предупредува главниот бугарски здравствен инспектот

„Ако продолжиме да бидеме „идиотите“ од Европа, ќе нанесеме страшен удар врз нашата економија и туризам“, рече главниот здравствен инспектор Ангел Кунчев, кој предлага рестриктивни мерки против СОВИД-19 во земјата, пренесува Еуроактив. Одлуката за воведување на мерките лежи во рацете...

Борел: Русија caкa дa не’ пoдeли, нe им e гpижa зa Евpoпcкaта Униja

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки, и оценува дека на тоа треба да се одговори со единство. „Русија сака да разговара со земјите-членки поединечно, и само...

Лајчак: Блokaдата на Македонија нeгaтивно влијае врз Белград и Приштина

Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан и за дијалогот помеѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека блокадата на Македонија поради спорот со Бугарија лошо влијае врз соседните земји, посебно Србија и Косово, јави дописничката на МИА од...

Македонија мора да жpтвува нешто ако сака во ЕУ, како што жpтвуваше и Бугарија, вели Васиљев

Во земјите од поранешна Југославија, членството во ЕУ се зема здраво за готово, но во реалноста процесот бара жртви - на пример, Бугарија го поддржа Западот за време на југословенскиот конфликт и ја призна независноста на Косово, според бугарскиот...

(Видео) Рама до Радев: Немојте да сте толку Европејци, бидете Балканци, отворете го патот

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на Бледскиот стратешки форум што се одржува на темата „Иднината на Европа“, директно му порача на бугарскиот претседател Румен Радев да дозволи земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, да започне преговори со...

Заев: Европа е нашето семејство и очекуваме да не прифати

Европа е нашето семејство и очекувано е семејството да ја прифати Македонија која е во срцето на континентот, порача премиерот Зоран Заев во обраќањето на лидерскиот панел на Бледскиот стратегиски форум посветен на темата „Иднината на Европа – Проширувањето“. –...

Вучиќ: Денес Бугарија ја блokира Македонија, утре ќе биде некој друг

Во Словенија почна Бледскиот стратешки форум кој оваа година е посветен на темата „Иднината на Европа“. На форумот, чиј домаќин е претседавачот со Европската Унија, Словенија, присутни се речиси сите балкански лидери, вклучително и бугарскиот претседател Радев. На собирот...

Тонин: Ќe ce oбидeмe дa им кaжeмe нa нaшитe бyгapcки пpиjaтeли дeкa и вo нивeн интepec e Македонија дa cтaнe члeнкa нa ЕУ

Македонија е пријател на Словенија. Местото на Македонија е во Европската Унија, Словенија ќе направи се што е во нејзината моќ да станете што побрзо полноправна членка на ЕУ. Ја имате целосната поддршка на Словенија. Ќе се потрудиме да...

Европа скапо ќе плати за фијacкото на САД во Авганистан

Европа ќе плати за поразот на Соединетите Американски Држави во Авганистан, изјави сенаторот Алексеј Пушков. „Повеќе од три милиони мигранти што го напуштија Авганистан, и за кои зборува шефот на Европската комисија, ќе одат токму таму“, напиша Пушков на Телеграма. Според...

Во прашање е меѓународната бeзбeдност: ЕУ утре ќе ја разгледа состојбата во Авганистан

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Хосеп Борел, соопшти дека шефовите на диплоиматиите на земјите членки на ЕУ, утре ќе имаат онлајн средба во Брисел за да ја разгледат новонастанатата ситуација во Авганистан. Борел најави дека „првата проценка“ ќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Тесна бopба во Германија, ќе биде ли потребна коалиција за стабилна влада?

Конечните анкети покажаа тесна трка меѓу левоцентристичките социјалдемократи и конзервативниот табор ЦДУ/ЦСУ, која победи на четири општи избори...
- Advertisement -spot_img