October 21, 2021, 12:14 am

Европска унија

Вучиќ: Денес Бугарија ја блokира Македонија, утре ќе биде некој друг

Во Словенија почна Бледскиот стратешки форум кој оваа година е посветен на темата „Иднината на Европа“. На форумот, чиј домаќин е претседавачот со Европската Унија, Словенија, присутни се речиси сите балкански лидери, вклучително и бугарскиот претседател Радев. На собирот...

Тонин: Ќe ce oбидeмe дa им кaжeмe нa нaшитe бyгapcки пpиjaтeли дeкa и вo нивeн интepec e Македонија дa cтaнe члeнкa нa ЕУ

Македонија е пријател на Словенија. Местото на Македонија е во Европската Унија, Словенија ќе направи се што е во нејзината моќ да станете што побрзо полноправна членка на ЕУ. Ја имате целосната поддршка на Словенија. Ќе се потрудиме да...

Европа скапо ќе плати за фијacкото на САД во Авганистан

Европа ќе плати за поразот на Соединетите Американски Држави во Авганистан, изјави сенаторот Алексеј Пушков. „Повеќе од три милиони мигранти што го напуштија Авганистан, и за кои зборува шефот на Европската комисија, ќе одат токму таму“, напиша Пушков на Телеграма. Според...

Во прашање е меѓународната бeзбeдност: ЕУ утре ќе ја разгледа состојбата во Авганистан

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Хосеп Борел, соопшти дека шефовите на диплоиматиите на земјите членки на ЕУ, утре ќе имаат онлајн средба во Брисел за да ја разгледат новонастанатата ситуација во Авганистан. Борел најави дека „првата проценка“ ќе...

Нова мигpaнтска kpиза во Европа: Вонредна седница на ЕУ откако рeкорден број на мигpaнти ја помина полската гpаница

Рекорден број мигранти од петокот ја минаа полската граница со Белорусија, а Минск се соочува со обвиненија за користење на илегалната имиграција како притисок врз членките на ЕУ. Полска и Литванија се соочуваат со нагло зголемување на бројот на илегални...

Брегу: Kopyпциjaта e гoлeм пpoблeм зa Зaпaдeн Бaлкaн нa пaтoт кoн ЕУ

Генералната секретарка на Советот за регионална соработка (RCC), Мајлинда Брегу, денеска изјави дека корупцијата е голем проблем во западнобалканските општества на патот кон Европската унија. – Земјите од Западен Балкан мораат институционално да се справат со проблемот со корупцијата, но...

Лукашенко ocтpo и oдгoвopи нa Eвpoпcкaтa Униja: Caкaтe пpoблeми, ќe ги дoбиeтe

Ако сакаат проблеми во Европската унија поради санкциите кон Минск, тие ќе ги добијат, рече претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. – Едноставно ќе кажам ќе ме разберете: ако Европејците сакаат проблеми дома поради овие санкции (против Белорусија), тие ќе ги...

Силна и независна Русија е проблем за Европската унија: ЕУ однапред одлучи дека нема да ги признае изборите во Русија

По објавувањето на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент дека нема да ги признае претстојните избори во Државната дума на Русија во случај на „кршење“ на демократските принципи, се огласија руските парламентарци, нагласувајќи дека вакво мешање во изборните...

(Видео) „Бетмен велиТ“ – Какви мистерии крие Заев?

Богдан Илиевски-Бетмен, во најновото издание на „Бетмен велиТ“, зборуваше за премиерот Зоран Заев, и за тоа колку е тешко да се биде премиер, кој мора да оди на разноразни места, да седи, да глуми заинтересиран, и да се прави...

Захарова: Москва го ocyдува Париз за оживyвањето на духот на нeoнaциcтичката ceгрегација во Европа

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Франција, Климент Бон изрази жалење што Грција им дозволува на патниците кои примиле руска или кинеска вакцина да влезат во земјата. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова вели...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img