October 21, 2021, 12:22 am

Европска унија

Орбан: ЕУ мора да сфати дека Србија е клучот за стабилноста на Западен Балкан

Србија е клучот за стабилноста на Западен Балкан, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан во четвртокот во Белград. „Секој регион има централна земја. Имавме земја што беше клучна за време на интеграцијата - тоа беше Полска. Затоа ја поддржувам Србија и...

„Залудни се напорите на ЕУ“: Орбан со експресна реакција на ултиматумот на ЕУ поради законот пpoтив ЛГБТ пpoпагандата во училиштата

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и постави ултиматум на Унгарија, велејќи дека земјата мора да го смени новиот закон, кој, како што тврди, ги крши правата на ЛГБТ или во спротивно ќе се соочи со поведување...

Западот зaгрижен за српскиот интерес за соработка со Кина

Не постои друга партија или политичка организација во светот, која може да се пофали со она што кинеската Комунистичка партија успеа да го постигне, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ на онлајн самитот за одбележување на 100-годишнината од Кинеската комунистичка...

ЕУ со ултимaтум до Унгарија поради законот пpoтив ЛГБТ пропаганда во училиштата

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и постави ултиматум на Унгарија, велејќи дека земјата мора да го смени новиот закон, кој, како што тврди, ги крши правата на ЛГБТ или во спротивно ќе се соочи со поведување...

(Видео) Џамбаски: Македонија, ако сака во ЕУ, да го ocyди своето koмyниcтичко минато и да стави kpaј на нacилcтвото и kpшењето на човековите права...

Бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски, во своето обраќање до Европскиот парламент, зборувајќи за приоритетите на Европската Унија за време на словенското претседателство со Советот на ЕУ, истакна дека проширувањето на унијата кон Западен Балкан е неопходно, но невозможно со,...

Започна примената на дигиталниот сертификат за ковид во ЕУ

Имплементацијата на дигиталниот сертификат за ковид, чија цел е бесплатно и безбедно патување во рамките на Унијата за време на пандемијата на вирусот корона,започна денес во Европската унија. Сертификати за вакцинација против ковид-19, стекнат имунитет по претходно заболување или негативен...

ЕУ ќе забpaни домашните животни на фармите да се чуваат во кафези

Европската комисија се обврза да работи на забрана за одгледување животни во кафези, она што се нарекува историски потег за благосостојба на животните, откако граѓанска иницијатива собра повеќе од еден милион потписи од цела Европа. Во средата (30 јуни), Комисијата...

ЕУ ги продолжи caнkциите кон Русија

Европската Унија ги продолжи за шест месеци економските санкции воведени на Русија од 2014 година поради припојувањето на Крим и дестабилизација на Украина и ја разгледува можноста за воведување нови мерки против официјана Москва. Договорот допрва треба да биде одобрен...

„Не зависи само од нас“: Европската унија нема намера да се проширува, смета Вучиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ вечерва изјави дека влезот на Србија во Европската унија не зависи само од земјта, додавајќи дека во самата Унија има заситеност на проширувањето. „Нема желба за проширување во ЕУ. Ќе сториме сè, постигнавме напредок во...

Меркел: Дијалогот со Русија не мора да биде пријателски

Можен дијалог меѓу Европската унија и Москва не значи дека тоа ќе бидат пријателски преговори, но тие треба отворено да зборуваат за проблемите во односите меѓу земјите на ЕУ и Русија, изјави германската канцеларка Ангела Меркел на онлајн средба...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img