January 22, 2021, 5:35 pm

Европски парламент

ЕП усвои резолуција за помош на Хрватска по земјотресот

Европскиот парламент денеска усвои резолуција со која се повикува Европската комисија да ги искористи сите расположиви инструменти за да и помогне на Хрватска да ги санира последиците од земјотресот. Резолуцијата за ублажување на последиците од земјотресот во Хрватска беше усвоена...

Османи денес ќе се обрати пред европратениците

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денес ќе се обрати пред европратениците во рамки на дебатата за резолуцијата на Европскиот парламентот за Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. Османи попладне е поканет за размени мислења со европратениците членови на Комисијата за надворешни работи, кога известувачот за Македонија, Илхан Ќучук ќе го презентира својот...

Турција и Северен Кипар ја отфрлија резолуцијата „Вароша“ на Европскиот парламент

Tурција и Турската Република Северен Кипар ја отфрлија и критикуваа „необврзувачката“ резолуција на Европскиот парламент за Вароша (Мараш) и другите кипарски прашања.„Ние целосно ја отфрламе необврзувачката резолуција усвоена од (членовите на Европскиот парламент) за нашата земја“, рече во изјавата...

Пopaди пaндeмиjaтa oткaжaнa ceдницaтa нa Европскиот пapлaмeнт вo Стразбур

Седницата на Европскиот парламент, планирана од 19 до 22 октомври, поради пандемијата на коронавирусот, нема да се одржи во Стразбур, туку ќе биде организирана видео-конференција, објави денеска претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли. „Со жалење соопштувам дека пленарната седница следната...
- Advertisement -

Latest News

(Видео) На Тик-ток се фaли декa има возило со знaмeто на Албаниja на peгистарската тaбличкa

На социјалните мрежи се појави видео од Тик-Ток на кој се гледа како корисник се фали со своето ново...
- Advertisement -