November 30, 2021, 10:54 pm

еди рама

Рама: Нема зборови за утеха за оваа голема трагедија

Албанскиот премиер Еди Рама изрази искрено и длабоко сочувство за настраданите во сообраќајната несреќа во која 46 лица, главно македонски државјани го загубија животот. Во објава на Фејсбук, Рама овој трагичен настан го опишува како „огромна болка“ и вели дека...

Рама: Oбeдинyвaњe нa Албанија и Косово е пoвepojaтнo aкo ocтaнeмe нaдвop oд EУ

Албанскиот премиер Еди Рама рече дека обединувањето со Косово е поверојатно ако останат без членство во Европската унија отколку по пристапувањето. Рама во интервју за германскиот весник „Меркур“ вели дека евентуалните конфликти на Западен Балкан би биле прекинати во случај...

Рама: Oтвopeн Балкан, вистинската идejа во виcтинcкo вpeме

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека е убеден оти сите земји од регионот ќе станат дел од иницијативата „Отворен Балкан“. На церемонијата по повод годишнината од германската фондација Фридрих Еберт во Албанија, Рама посочи дека не постои друг начин...

Paмa дигнa paце eд ЕУ: Нa пoтeшкиoт пaт нayчивмe дa нe oчeкyвaме ништo

Албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за шпански „Ел Паис“ дадено ден пред денешниот самит ЕУ-Западен Балкан, вели дека „веќе не очекуваме ништо од Европската Унија“ – Научивме, на тешкиот пат, да не очекуваме ништо, бидејќи видовме дека Европа не...

Фejcбyк-cтpaнaтa нa албанскиот пpeмиep Paма блoкиpaнa зa време на пpeнocот oд пpeчeкот нa Фoн дер Лajен

Фејсбук-страната на албанскиот премиер Еди Рама денеска е блокирана, откако во Тирана пристигна претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. – Страната е блокирана во момент кога во живо се пренесуваше свеченот пречек на Лајен. Причините засега се непознати,...

Рама до Вучиќ: Србија место да прави театар, да ја признае новата реалност во Косово

По средбата со премиерот на Косово, Албин Курти, во Приштина, премиерот на Албанија, Еди Рама, рече дека Србија прави театарски маневри на северот на Косово, пренесува „Газета експрес“. „Нема сомнение дека на прво место, пред сѐ Србија мора да ја...

(Видео) Модераторот го пpekина Рама веднаш откако тој му порача на Радев да го отвори патот кон ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на Бледскиот стратешки форум што се одржува на темата „Иднината на Европа“, директно му порача на бугарскиот претседател Румен Радев да дозволи земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, да започне преговори со...

Рама го cooпшти cocтaвoт нa нoвиот влaдин кaбинeт – жeни ќe paкoвoдaт co 12 oд 16 миниcтepcки мecтa

Лидерот на албанските социјалисти и актуелен премиер, Еди Рама, на денешната седница на Националното собрание на партијата го соопшти составот на новиот владин кабинет. Нема некои поголеми изненадувања околу имињата на членовите на владата „ Рама 3“, но она што...

(Видео) Рама до Радев: Немојте да сте толку Европејци, бидете Балканци, отворете го патот

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на Бледскиот стратешки форум што се одржува на темата „Иднината на Европа“, директно му порача на бугарскиот претседател Румен Радев да дозволи земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, да започне преговори со...

(Фото) Вучиќ подготви вечера за Заев и Рама

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, организираше вечера за премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев, во ресторанот „Земоно“ на почесниот конзул на Србија во Словенија, Томаж Кавчиќ. Вучиќ, кој утре ќе учествува на Стратешкиот форум Блед, им се заблагодари на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бугарскиот европратеник Радев ѝ порача на ЕУ: Во Бугарија нема македонско малцинство – нема компромис за тоа

Бугарскиот пратеник од поранешната владејачка партија ГЕРБ, Емил Радев, апелираше до колегите од Европскиот парламент да не се обидуваат...
- Advertisement -spot_img