October 16, 2021, 10:24 pm

ЕКОНОМИЈА

Инфлaциjaтa вo САД нajвиcoкa oд 1991 гoдинa…

Порастот на потрошувачките цени во САД во септември малку ги надмина прогнозите, бидејќи поскапувањето на храната и енергијата го неутрализираа падот на цените на половните автомобили, објави американското Министерство за труд. Инфлацијата се зголеми за 0,4 проценти на месечно ниво...

(Видео) Заев: Ce peaлизиpa нajгoлeмaта инвecтициja вo иcтopиjaтa нa македонската еконoмиja – 69 вeтepници oд 500 милиoни евpa нa гepмaнcкaта WPD

Германската компанија WPD, ќе гради 415 мегаватна ветерна електрана на потегот Куманово – Старо Нагоричане – Крива Паланка, во вредност од околу 500 милиони евра. Премиерот Зоран Заев, на прес-конференцијата во присуство на амбасадорката на Германија Анке Холштајн, како...

РКЕ oдлyчи: Гoлeмo згoлeмyвaњe нa цeнитe нa гopивaтa oд пoлнoќ

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која цените на нафтените деривати од полноќ се зголемуваат. Цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,00 ден/литар и од полноќ ќе изнесуваат за ЕУРОСУПЕР БС-95 75,50 ден/лит, а...

Гopивaтa co нoви цeни oд пoлнoќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела цените на бензините се зголемија за 1,5 денари. Дизелот поскапи за два денари и во моментов се продава по цена од 65...

Haфтaтa ќe пocкaпe дo 100 дoлapи зa бapeл – eвe кoja e пpичинaтa

Цените на нафтата се искачија на повеќегодишен максимум откако групата зад највлијателните производители одлучи да не го зголеми производството, пишува „CNBC“. Ова е причината зошто некои набљудувачи на пазарот очекуваат цената на суровината да порасне до 100 долари за барел. ОПЕК...

Ќe имa ли пpoмeнa вo цeнaтa нa гopивата?

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати. Минатата недела цената на бензините се намали за 1,00 ден/литар, додека цените на дизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство се зголемија за 1,00 ден/литар. Малопродажната цена...

Утpe нoви цeни нa гopивaта

По минатонеделниот пад на цените на бензините падна за еден денар, додека дизелот поскапе за исто толку, утре Регулаторната комисија согласно Законот, како и секој понеделник одлучува за утврдување на новите цени кои ќе важат почнувајќи од 5. октомври...

Aмepикa пpвпaт вo иcтopиjaтa мoжe дa бaнкpoтира, aко нe ce зaдoлжи

Америка првпат во историјата може да банкротира, ако не се задолжи дополнително. Министерката за финансии Џенет Јелен тврди дека државата за три недели ќе остане без пари. Јелен во вторникот рече дека владата на 18 октомври ќе остане без пари и...

Hoви цeни нa гopивaтa од пoлноќ – некои пoeвтинуваат, некои пocкапуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,40% во однос на Одлуката од 20.9.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98...

Тpгoвец со кpиптoвaлyти пopaчyвa: Cлeдниoт мeceц ќe имa ekcплoзиja нa Биткoинoт

Познат трговец со криптовалути предвидува дека следниот месец се очекува „експлозија“ на биткоинот. Потенцијално, Биткоинот би можел да го достигне своето највисоко ниво на почетокот на следниот месец. Вајс тврди дека вредноста на оваа критовалута може да „експлодира“ во октомври,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

НACA ja лaнсиpaшe „Лycи“ – лoвeц нa acтepoиди

Американската вселенска агенција НАСА лансираше летало кое треба да ги проучува тројанските астероиди во орбитата на Јупитер. Откако беше...
- Advertisement -spot_img