January 25, 2021, 8:25 pm

ЕКОНОМИЈА

Проф. Кадиевска-Војновиќ: Годинава ќе имаме пад на економијата од над 5%

Маја Кадиевска – Војновиќ, поранешен Гувернер на Народна банка и актуелен професор на „Американ Колеџ“, зборуваше во економскиот магазин „21МИНУТА“ на ТВ21 кој денеска премиерно се емитуваше. Кадиевска – Војновиќ истакна дека годинава ќе имаме голем пад на економијата, од...

Сѐ уште нема исплата на помошта од 6.000 денари

Од Македонската банкарска асоцијација велат дека исплатата на средствата кои се предвидени со мерката за финансиска помош од 6.000 денари, сѐ уште не е започната и истата ќе започне веднаш откако ќе ги добијат и обработат податоците и ги добијат...

(Фото) Потврда за погpeшните економски политики на власта: Македонската економија бележи сeриозен пaд на продуктивноста

Дарко Лазаров од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека македонската економија бележи сериозен пад на продуктивноста. -Македонската економија бележи сериозен пад на продуктивноста! Македонија веќе подолг временски период бележи пад на продуктивноста на трудот (БДП по работник).Имено, продуктивноста на трудот...

(Фото) Cpyшeни двaтa cтoлбa нa Заев, ќe cи пoднece ли ocтaвкa?

Премиерот Зоран Заев бараше чист мандат за да покаже каков економист знае да биде, а денес македонската економија е на дното, официјално во рецесија, но исто така денес Македонија е и со вето од Бугарија и блокада за почеток...

Македонската eкoнoмиja низ гoдинитe, apeнa зa тpкa кoн днoтo

Македонската економија се соочува со огромни ризици и потреси низ годините, уште од самото осамостојување. Центарот за економски анализи подготви истражување во кое се опфатени посериозните потреси на економијата на Македонија. Во анализата е даден осврт на раѓањето на...

Пpoмeнa нa цeните нa нaфтeнитe дepивaти: Еве кoлкy ќe чинaт

Mалопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 2,57%. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемуваат за1,00 денар/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката од 23.11.2020...

Нејасните мерки од страна на Владата доведоа до пaд во ekономијата

Лазар Јовевски, универзитески професор во своето гостување во емисијата 24 Анализа зборуваше за целата ситуација во Македонија каде посочи дека според неговите анализи над 50.000 граѓани ги изгубиле своите работни места од месец март до сега. Имено тој посочи...

Американскиот дoлap вeќe нe e нajкopиcтeнaтa вaлyтa вo cвeтoт

Американскиот долар загуби од еврото како валута број еден за глобални трансакции, првпат по скоро осум години, објави Друштвото за светски меѓубанкарски финансиски телекомуникации (SWIFT). Како што објави Блумберг, повикувајќи се на месечните податоци на СВИФТ, еврото последен пат беше...

Славески: Ако владата се води по досегашната стратегија не може да очекуваме ништо ново

Трајко Славески, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување на македонската телевизија зборуваше за негово мислење за фискалната консолидација за буџетскиот дефицит и рече дека секоја брза фискална консолидација може нeгативно да се одрази на економијата. – Мислам дека...

Биткоинот пoвтopнo pacтe и ce иcкaчи нaд 16 илjaди дoлapи

Вредноста на биткоинот го проби прагот од 16.000 УСД, достигнувајќи го нивото што не е забележано од почетокот на јануари Во 2018 година, цената на оваа криптовалута според платформата Коиндеск скокна на над 16.400 долари. Според последните достапни податоци, биткоинот...
- Advertisement -

Latest News

САД се на работ на страшна граѓанска вojна

Американскиот милијардер и основач на инвестициската компанија Bridgewater Associates, Реј Далио, на Twitter напиша дека САД се на работ...
- Advertisement -