експлозив

Cayдиcкaтa вojcкa coбopилa шecт дpoнoви co ekcплoзив лaнcиpaни oд Хyтитe вo Jeмeн

Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија, што учествува во граѓанската војна во Јемен, пресретнала и уништила шест беспилотни летала наполнети со експлозиви. Саудиската државна телевизија, објаснувајќи дека дроновите биле лансирани од бунтовниците Хути и биле упатени кон нивното кралство соопшти...

Пaниka нa 3aкинтoc: 800 килoгpaми ekcплoзив пpoнajдeни вo нaпyштeнa куќа

Во напуштена куќа во село на грчкиот остров Закинтос, полицијата пронашла 800 килограми амониум нитрат, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според локалните медиуми од островот, експлозивниот материјал бил спакуван во 32 пакувања по 25 килограми, а...

Tpaгичнo: Akтивиpaн ekcплoзив вo pиkшa вo Авганистан, зaгинaa 15 лицa, oд кoи 11 дeцa

Во експлозија во централниот дел на Авганистан загинаа најмалку 15 луѓе, меѓу кои 11 деца, соопшти Министерството за внатрешни работи. – Според првичните информации, експлозивот бил поставен во рикша, изјави портпаролот на авганистанското Министерството за внатрешни работи, Тарик Аријан. Тој додаде оти...

Во Филаделфија пpoнajдeнo кoмбe пoлнo сo ekcплoзив

Полицијата во Филаделфија синоќа открила комбе полно со експлозив, факели и плински боци, објавија денеска американските медиуми без да прецизираат кој е сопственикот на фургонот и дали е придведен некој. Филаделфија е во состојба на зголемена готовост по убиството на...
- Advertisement -

Latest News

Од турски агол: Америка сака да ја врати Русија во 90-тите

Американската желба е Русија да се врати во времето кога била затворена земја како што тоа било случај во...
- Advertisement -