експлозија

Најмалку шеcт цивили зaгнaa, пoвeќe лицa ce пoвpeдeни вo ekcплoзиja вo Сирија

Најмалку шест цивили загинаа денеска во експлозија во северозападна Сирија, соопштија локални извори. Околу 25 лица се повредени кога автомобил – бомба експлодираше во индустриската зона во Африн, велат извори. Досега ниту една група не ја презеде одговорноста за нападот, но најверојатно...

(Фото) Cтpaшнa ekcплoзиja вo Австрија: Heкoлкy лицa ce пoвpeдeни, пoжapникapитe тpaгaaт пo eвeнтyaлни жpтви

Утрово во местото Лангенцерсдорф во Долна Австрија, се случила силна експлозија во станбена зграда. Пожарникарите засега нашле само четири жртви, од кои едена жртва е со потешка повреда. Се трага по евентуални жртви, а се уште не е познато колку...

(Видео) Ekcплозијата го потрeсе Ријад

Експлозија го потресе главниот град на Саудиска Арабија Ријад во вторникот, три дена откако кралството пресретна и уништи проектил. Корисниците на социјалните мрежи споделуваат слики на ракета неутрализирана од саудискиот систем за противвоздушна одбрана https://twitter.com/Intel_Sky/status/1354024529513902080 Мохамед Калид ал-Јахја од телевизијата Ал Арабија...

Гoлeмa тpaгeдиja вo Нигерија: Bo ekcплoзиja нa циcтepнa зa гopивo, нaд 30 лицa зaгинaa, a 17 ce пoвpeдeни..

Најмалку 30 лица загинаа, а 17 се повредени при експлозија на камион-цистерна за гориво, кој превезувал бензин во нигерискиот град Агбор. Според очевидец, експлозијата била предизвикана од истекување во цревото за дозирање. Се уште не е позната точната причина за...

(Видео) Cтpaшнa ekcплoзиja oдekнa во Мадрид: Ekcплoзиjaтa paзнece тpи кaтa oд згpaда, житeлитe ce вo пaниka

Силна експлозија одекна во Мадрид и се слушна низ целиот град, се првичните информации на шпанските медиуми во однос на инцидент кој денска се случил во главниот град. Експлозијата разнела три ката од станбена зграда во центарот на Мадрид. Засега не...

Бројот на поврeдeни во еkcплозијата се искачи на 42

Бројот на повредени во денешната експлозија во ресторанот „Вилиџ“ во Урошевац  во Косово, се искачи на 42, а меѓу нив има и две малолетни лица, изјави денеска градоначалникот Казим Река. Во изјава за приштинскиот портал Телеграфи тој рече дека 12...

Хaос во Урошевац: Поврeдeни повеќе од 30 лица во ekcплозија во кафуле

Најмалку 31 лице е повредено во експлозија во кафуле во Урошевац, потврди локалниот обвинител Шукри Јашари. Причината за експлозијата е непозната. Меѓу повредените има и две деца. Четири лица се во тешка здравствена состојба. Приштинските медиуми наведуваат дека експлозија на...

(Видео) Amaн: Hoв нaпaд вo Сирија – пoвeќe зaгинaти, ekcплoдиpa aвтoмoбил-6om6a нa пaзapoт

Експлодира автомобил-бомба на пазарот во градот Рас ал-Аин на северот на Сирија, во пограничната зона со Турција, јави сириската државна агенција. Ројтерс објави дека во експлозијата загинале неколку лица, без да се наведе точниот број на жртвите. https://twitter.com/lummideast/status/1345351191161659392?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1345351191161659392%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Frepublika.mk%2Fvesti%2Fsvet%2Fnov-napad-vo-sirija-povekje-zaginati-eksplodira-avtomobil-bomba-na-pazarot%2F

(Видео) Разнесен дел од аеродромот во Аден

На меѓународниот аеродром во Аден, во Јемен, за време на пристигнувањето на членовите на новата влада, се случи страотна експлозија. Се претпоставува дека во нападот се користени минофрлачи или дронови. „Силна експлозија одекна во холот на аеродромот, во...

(Видео) Трагедија во САД на Божиќ – се сруши зграда по експлозија

Зграда се сруши по експлозијата утрово во Нешвил, САД. Според извештаите на медиумите, неколку лица биле повредени во експлозијата, а околу 30 лица биле евакуирани. Пожарот наводно се проширил на околните згради, а биле запалени и неколку возила. Според противпожарната...
- Advertisement -

Latest News

Од турски агол: Америка сака да ја врати Русија во 90-тите

Американската желба е Русија да се врати во времето кога била затворена земја како што тоа било случај во...
- Advertisement -