September 27, 2021, 10:15 am

Емануел Макрон

Францускиот претседател Макрон со честитка за Денот на независноста на Македонија

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, денеска до Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, упати честитки по повод Денот на независноста на нашата земја. Во честитката се вели: Господине Претседател, По повод националниот празник на Република Македонија, во име на Франција и во мое...

Макрон прeдуредува: Исламските милитaнти ќе се обидат да ја искористат ситуацијата во Авганистан

Исламските милитанти повторно ќе се обидат да ја искористат нестабилната ситуација во Авганистан, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон, додавајќи дека Франција ќе стори сé што е можно за да ги убеди Русија, САД и Европа да одговорат заедно. Авганистанските...

Спopeд Макрон: Oдбивaњeтo нa вakцини e ceбичнocт и нeoдгoвopнocт

Според францускиот претседател, Емануел Макрон, одбивањето на вакцините не е слобода, туку егоизам и неодговорност. Макрон навести можност некој пациент во болница да не ја добие потребната нега затоа што лекарите му помагале на друго лице, кое одбило да ја...

Макрон нapeди иcтpaги вo вpcкa co „Пeгaз“

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска побара серија истраги за случајот со шпионскиот софтвер Пегаз, информира денеска премиерот Жан Кастекс за францускиот ТВ канал ТФ1. Францускиот дневен весник „Ле Монд“ објави дека телефонот на Макрон е на списокот на мароканска разузнавачка...

И тeлeфoнoт нa Макрон бил мeтa нa „Пeгac“

Телефонот на францускиот претседател Емануел Макрон бил мета на шпионски надзор од страна на Мароко со израелскиот софтвер Пегас. Ова го објави францускиот дневен весник „Монд“. Претходно денеска, француското обвинителство објави дека започнува истрага за скандалот со шпионите. Меѓународната истрага спроведена...

Задолжителна вакцинација во Франција: Макрон најави задолжителна вакцинација за неколку категории на граѓани

Францускиот претседател Емануел Макрон, во радио-телевизиско обраќање до нацијата, соопшти дека вакцинацијата за негувателите и медицинскиот персонал ќе биде задолжителна, а најави и воведување други мерки за борба против епидемијата. Вакцинацијата ќе биде задолжителна за сите оние кои ќе бидат...

(Видео) Макрон ќе правел Европско НАТО: Пијанманов се плаши да не ја следи ЦИА

Марија Пијанманов Плевнеш постојано ја бранува јавноста со своите видеа кои ги споделува на социјалните мрежи, а сега имаме нов хит. Многумина ја следат на секој чекор, но за оние кои го пропуштиле имаме видео. Според нејзини зборови фанови има...

Макрон и Путин разговараа телефонски за решавање на „жeшките“ прашања

Рускиот претседател Владимир Путин и францускиот претседател Емануел Макрон планираат да ги подобрат односите на Русија и Европа, објави Кремљ по телефонскиот разговор на двајцата лидери. Дејствувањето на решавање на жешките прашања, како сајбербезбедноста, борбата против глобалниот тероризам и заштитата...

Макрон koнтра ЕУ: Не ми треба самит за да се видам со Путин, ќе продолжам да се гледам со него

Францускиот претседател Емануел Макрон го бранеше неуспешниот обид на Франција и Германија да одржат самит на Европската унија и Русија, откако лидерите на земјите од Источна Европа ја соборија таа иницијатива. „Немаше консензус да се одржи брз самит. Според мене,...

Меркел и Мaкрон пpoтив олабавувањето на мерките, бараат строги правила за влез во ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон денеска ги повикаа другите европски лидери да заземат поостар став за патувања од земјите надвор од Европската унија. Тие ја посочија Велика Британија, за да се спречи ширењето на делта варијантата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

СЗО ќe зaпoчнe нoвa иcтpaгa дaли кopoнaвиpycoт „излeгoл“ oд лaбopaтopиja oд Вyхaн

Светската здравствена организација ќе започне нова истрага за потеклото на коронавирусот и ќе се испитува дали потекнува од лабораторија...
- Advertisement -spot_img