October 20, 2021, 9:54 pm

Емануел Макрон

Макрон со поддршка за Косово, повика да се изнајде рeшение меѓу Белград и Приштина

Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва во Париз изјави дека неговата земја ќе продолжи да го поддржува Косово, а истовремено ги повика Косово и Србија да најдат решение и да постигнат договор. Според приштинските медиуми, Макрон пред новинарите заедно со премиерот...

Макрон: Евpoпa дo 2030 гoдинa дa coздaдe 10 тeхнoлoшки гигaнти

Францускиот претседател, Емануел Макрон, претстави амбициозен план со кој Европа во следните десет години, најдоцна до 2030 година, да создаде 10 технолошки гиганти, вредни 100 милијарди евра, во обид да се избори против американските компании кои доминираат во овој...

Заев: Франција може да биде мотор на проширувањето на ЕУ со Западниот Балкан

Премиерот Зоран Заев денес е во посета на францускиот претседател Емануел Макрон. По средбата се одржа заедничка прес конференција на која францускиот претседател порача дека Македонија заслужува да ги почне преговорите без одложување. Премиерот Заев по средбата истакна дека ова...

(Видео) Макрон до Заев: Вашата земја заслужува да ги почне преговорите без одложување

Премиерот Зоран Заев денес оствари среба со францускиот претседател Емануел Макрон. По средбата беше одржана азедничка прес конференција на која францускиот претседател му го порача на премиерот Зоран Заев дека Македонија заслужува да ги отпочне преговорите за влез во...

(Видео) Заев и Макрон со заедничка прес конференција

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, денес е во посета на Франција, каде оствари средба со претседателот на земјата, Емануел Макрон. Заев и Макрон по средбата одржаа заедничка прес конференција. Прес конференцијата можете да ја проследите ТУКА https://www.youtube.com/watch?v=HtLN1bLjWPY

Макрон: НАТО треба да знае кои му се нeпријaтелите

Францускиот претседател Емануел Макрон во четвртокот рече дека НАТО треба да ги разјасни своите стратешки приоритети, скоро една година откако рече дека транс-атлантскиот во коматозна состојба „Треба да знаеме кои се нашите непријатели и каде“, рече Макрон на прес-конференција. НАТО...

(Видео) Ekпресно ocyден на kaзна зaтвop Французинот кој го удpи Макрон

Судот во Франција денеска го осуди 28-годишниот Дамиен Тарел, кој во вторникот му удри шлаканица на претседателот Емануел Макрон на четири месеци, објави телевизијата БФМ, пренесува Спутник Тарел претходно призна дека го удрил Макрон, но тој им рекол на истражните...

Заев на средба со претседателот на Франција, Макрон

Hа 10 јуни 2021 година (четврток) претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ќе оствари работна средба во Париз со претседателот на Франција, Емануел Макрон. Во рамки на посетата, со која се одбележуваат 28 години од воспоставувањето дипломатски односи...

Се огласи Макрон по инцидeнтот кога маж му yдpи шлakaница

Претседателот на Франција, Емануел Макрон се огласи по инцидентот, кога маж му удри шлаканица за време на разговорот со граѓаните, истакнувајќи дека ова е изолиран настан и дека не треба да му се дава премногу значење. „Не треба да им...

Меркел и Макрон со незгодни прашања за Бајден за „бомбата“ што ја наpyши соработката помеѓу САД и ЕУ

Откако дозна дека данската разузнавачка служба и помагала на НСА, ЕУ уште еднаш ќе се фокусира на шпионските овластувања на САД, особено што Вашингтон и Брисел работат на нов договор за трансатлантски пренос на податоци. Џо Бајден мора да има...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Сега на СДСМ ќе му се случува она што на ВМРО му се случи во 2017-та

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски во вечерашното гостување во емисијата „Јади бурек“ на ТВ Сонце, истакна дека порзот на...
- Advertisement -spot_img