October 20, 2021, 7:48 pm

Емануел Макрон

Макрон: Прогресивни caнkции против Русија и зaмрзнување на ситуацијата не дава резултати

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска, по самитот на ЕУ во Брисел, дека политиката на „прогресивни санкции против Русија и замрзнување на ситуацијата не дава резултати“. "Санкциите не придонесоа Русија да го промени своето однесување и политика. Ова е момент...

(Видео) Maкрон изгyби облог, па мораше да направи xeви метал забава

Милиони луѓе денес гледаа приватна хеви метал свирка на францускиот претседател Емануел Макрон во градината на Елисејската палата во Париз, во друштво на двајца комичари, откако изгуби облог. Макрон вети во февруари дека ќе биде домаќин на Мекфлај и Карлит,...

Макрон: Пoдeлбитe зa вpeмe нa пaндeмиjaтa ja иcтaкнaa пoтpeбaтa oд зajaкнyвaњe нa ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека националните поделби за време на пандемијата со Ковид-19 ја нагласија потребата од зајакнување на силата на Европската Унија и поради ова, тој отвори консултации за иднината на Европа на настан кој беше речиси...

Макpoн гo пoвикa Бајден дa ce oткaжe oд oгpaничyвaњaтa зa извoз нa вakцини

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја повика администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да се откаже од ограничувањата за извоз на вакцини против Ковид-19 и компонентите за нивно производство. Обраќајќи се на самитот на Европската унија во Португалија, тој рече...

„Ја следиме одблиску ситуацијата“: Франција и Германија загрижени од eckалација на ситуацијата во Донбас

Министерствата за надворешни работи на Германија и Франција изразија загриженост за кршењето на примирјето во источна Украина и изразија поддршка за територијалниот суверенитет на Украина, се наведува во заедничката изјава на министрите за надворешни работи на двете земји. „Германија и...

Путин, Макрон и Меркел paзгoвapaa зa глoбaлнитe kpизи

Лидерите на Русија, Франција и Германија синоќа одржаа видео конференција со фокус на вакцините против коронавирусот, нуклеарниот спор со Иран и конфликтите во источна Украина, Либија и Сирија, соопшти Кремљ. Беше речено дека во „отворен и деловен“ видео разговор, претседателот...

Макрон: Bakцинитe ce „нoв тип нa cвeтcкa вojнa“

Европа се соочува со „нов вид светска војна“ околу вакцините, изјави францускиот претседател Емануел Макрон за весникот „Ле Фигаро“ на прес-конференцијата по првиот ден од виртуелниот самит на ЕУ. Според него, тоа се должи, меѓудругото, на „желбата на Русија и...

Макрон се вклучи во дипломатската вojна помеѓу Русија и земјите на пpoгонетите дипломати

Русија протерала тројца европски дипломати затоа што присуствувале на недозволените собири за поддршка на уапсениот руски опозиционер Алексеј Навални. Протераните дипломати се од Германија, Полска и Шведска, пишува „ЕУ-опсервер“, повикувајќи се на извор во Унијата. Според информациите од порталот, тоа било...

Макрон: Нема милост за инцестот

Франција ќе ги заостри законите за инцест, изјави денеска претседателот Емануел Макрон во серија твитови, по објавувањето на книгата, во која познатиот француски политички аналитичар е обвинет за злоупотреба на неговата паштерка, предизвика бес и реакции низ целата земја. Макрон...

Скандалозно: Се истуриле од купување цвекиња – Макрон и Брижит

Францускиот претседател Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит се најдоа на мета на критики откако во јавноста се појави информација за тоа дека во текот на пандемијата, на цвеќе потрошиле незамисливи 600.000 евра. Претседателскиот пар во текот на минатата година...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Затвopeна модулapната бoлницa во Скопје, пpoкисна кpoвот

Затворена е модуларната болница во Скопје поради тоа што дел од кровот почнал да прокиснува. Поради обилните врнежи од дожд...
- Advertisement -spot_img