October 20, 2021, 5:26 pm

епидемија

Словенија ќе прогласи крај на eпидемиjaта

Во последните 24 часа во Словенија се евидентирани 24 инфекции со коронавирус, и сите други показатели се многу добри и затоа владата нема да ја продолжи состојбата на епидемијата, која завршува на 15 јуни, објави агенцијата Хина. Од 1.023 тестирани,...

Словенија yтpe пpoглacyвa кpaј нa eпидeмиjaтa – нeкoи мepки ќe ocтaнaт на силa

Во Словенија, во последните 24 часа се регистрирани само 24 инфекции со коронавирус, а сите други индикатори се многу поволни, така што Владата нема да ја продолжи состојбата на епидемија, која завршува на 15 јуни. Од 1.023 ПЦР тестови потврдени...

Германски експерт тврди: Ковид-19 ќе премине во сезонска eпидемија која ќе се повторува секоја година, но ќе може да се kонтролира

Пандемијата Ковид-19 веројатно до есен или зима ќе стане епидемија за која се очекува да се повторува секоја година, но сепак истата ќе може да се контролира со вакцина – тврди Кристијан Дростен, водечки германски виролог. Дростен истакнал дека верува...

Филипче: Доколку нема промени, учениците од септември ќе се вратат во училишните клупи

Министерот за здравство венко Филипче во денешното гостување во „Саом вистина“ на Канал 5 истакна дека доколку нема позначајни промени во епидемиолошката состојба во Македонија, учениците ќе се вратат во училишните клупи. „ Доколку продолжат трендовите и бројките и ситуацијата...

Франција ja изгy6и кoнтpoлaтa нaд eпидeмиjaтa

Националниот совет на редот на лекарите повикува на „вистинско затворање таму каде што е потребно“, бидејќи според него Франција ја „изгубила контрола над епидемијата“ со Ковид-19. „Додека не бидеме масовно вакцинирани, било каде, каде што е сериозна ситуацијата, мора да...

Eпидeмиja нa мop6или вo Цpнa Гopa e peaлнocт

Епидемијата на морбили во црна Гора е реална, изјави педијатарот Небојша Кавариќ истакнувајќи дека во моментов 90 проценти од децата од 2019 година не се вакцинирани. -Во Црна Гора имаме околу 7000 новородени годишно. На подрачјето на Подгорица опфатот за...

СЗО: Bo Вухан знaци нa пoшиpoкa пpвичнa eпидeмиja имaлo yштe вo 2019 гoдинa

Мисијата на СЗО откри дека уште во декември 2019 година во Вухан, имало 13 различни соја на коронавирусот, изјави во ексклузивно интервју за Си-Ен-Ен научникот од Светската здравствена организација Питер Бен Ембарек. Податоците собрани за време на првото патување на научниците, кое...

Eпидемија на еболa во Гвинеја

Eпидемија на еболa во Гвинеја Гвинејската влада официјално прогласи нова епидемија на ебола, откако беа откриени осум случаи на вирус на југоистокот на земјата, соопшти Министерството за здравство. „Рано утрово, беше потврдено присуството на вирусот ебола во лабораторијата во Конакри“, изјави...

Пoтвpдeни 20-тинa coeви нa кopoнaвиpycoт вo Македонија oд пoчeтoкот на eпидeмиjaтa, eвe дали бpитaнcкиoт e мeѓy нив

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика Британија во нашата земја. Овие наоди се базирани на податоците од лабораторијата на ИЦГИБ-МАНУ добиени при анализа на геномите...

Cocтојбатa нa Koвид-19 во Македонија: Peчиcи 90.000 зapaзeни oд пoчeтoкoт нa eпидeмиjaтa – ова се деталите

Македонија има речиси 90.000 заразени лица од почетокот на епидемијаПериодов намален е притисокот врз болницитеОсум илјади „Фајзер“ вакцини ќе пристигнат од Србија Во исчекување на вакцините, епидемиолошката слика во нашата држава и натаму се смирува. Вчера беа регистрирани нови 63 случаи...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Мицкоски: Шилегов само се потруди во зголемување на својот имот, лагите за тунелот под Кале, луна паркот, мостот кој завршува во нечија дневна соба...

На денешниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, претседателот Христијан Мицкоски, истакна дека единствено она за кое се...
- Advertisement -spot_img