December 1, 2020, 6:47 pm

ердоган

Ердоган: Турција e зaинтepecиpaнa зa pycкaтa вakцинa пpoтив Koвид-19

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз на руски вакцини против коронавирусот. „Вакцините се развиваат во Русија, Кина, во нашата земја. Зборуваме за увоз на вакцини со странски...

Ердоган на „провокативен“ пикник во Северен Кипар

Tурскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека се залага за трајна поделба на Кипар на две држави. Коментарите беа дадени за време на посетата на отцепениот северен дел од островот, под контрола на Турците, што беше оценет како „провокација“...

Ердоган: Ерменија мора веднаш да се повлече

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Ерменија мора веднаш да се повлече од тeриторијата за која смета дека ја оkyпирала Азербејџан и дека е време да се стави крај на kpизата во Нагорно-Карабах. Најмалку 21 лице зaгинало денеска...

Грците со пpcт во ycта: Вучиќ се сретна со „Султанот“

Претседателот Александар Вучиќ се сретна во Истанбул со турскиот колега Ердоган. Предвидено е двајцата да разговараат на тет-а-тет средба, а работниот ручек започна нешто по 13:30 часот, пренесува РТС. Во пресрет на средбата со Ердоган, Вучиќ изјави дека е важно...

Тачи на средба со Ердоган во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го прими во палатата Вахдет во Истанбул претседателот на Приштина, Хашим Тачи, а фотографиите од средбата беа објавени на Твитер. Пред две недели, турските власти реагираа на одлуката на Приштина да формира амбасада во...

Рама во ненајавена посета на Турција на средба со Ердоган

Албанскиот премиер, Еди Рама објави дека се сретнал со претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, во неговата летна резиденција во Мармарис. „Со претседателот на Турција, драгиот пријател Реџеп Таип Ердоган, за време на престојот во неговата летна резиденција во...

ЕРДОГАН ВО ИСТОРИСКА ПРВА ПОСЕТА НА ВЕНЕЦУЕЛА: Турскиот претседател па прва официјална посета во Венецуела

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган ја оствари својата прва официјална посета на Венуцуела. Ердоган за време на својата посета упати пофални зборови до венецуелскиот претседател, Николас Мадуро и посочи дека верува оти на Венецуела неправедно и се наметнати меѓународните...

ВЛАДИМИР ПУТИН: Соработката со Турција и Ердоган се продлабочува и добива значаен карактер

Рускиот претседател, Владимир Путин нагласи дека односите меѓу Русија и Турција се продлабочуваат и добиваат позначаен карактер и дека соработката за решавањето на сириската криза е одлична. "Нашите односи со Турција се здобиваат со се повеќе и повеќе суштински карактер....

ЕРДОГАН ДО ФРАНЦИЈА: Кои сте вие да зборувате за медијација меѓу Турција и терористи?

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази жалење за „целосно погрешниот“ пристап на Париз, кој предложи посредување меѓу Анкара и арапско-курдските сили во северна Сирија. Би сакал да истакнам дека ми е многу жал поради целосно погрешниот пристап на Франција за...

ЕРДОГАН: Не одам кон диктатура, може да умрам во кој било момент

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за Си-Ен-Ен изјави дека уставните реформи не значат премин на Турција кон диктатура, демантирајќи ги тврдењата дека тој нов систем е „скроен како за него“. - Тоа не е систем, кој му припаѓа на Тајип...
- Advertisement -

Latest News

Eдeн oд нajглacнитe пpoтивници нa ЛГБТ зaeдницaтa вo Унгарија пpиcycтвyвaл нa гej opгиja вo Брисел

Унгарскиот европратеник Јозеф Жајер, кој доаѓа од ултрадесничарска политичка партија блиска до партијата на Виктор Орбан, утрината е уапсен...
- Advertisement -

Владата донесе одлука за работата на ски центрите, оваа сезона ќе работат по посебни услови

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат согласно соодветен протокол со пропишани превентивни мерки во услови...

(Видео) Хaoc во Германија: Co aвтoмoбил пokocил лyѓe нa пeшaчкa зoнa, нajмaлкy 4 лицa зaгинaлe

Безбедносните камери го забележале моментот кога полицијата уапсила возач на автомобил кој претрчал низ пешачка зона во германскиот град Трир, убивајќи најмалку 4 лица...

И официјално: Владата ќе побара од Собранието kpизнa состојба до 30 јуни 2021 година

Владата на денешната редовна 25-та седница го усвои предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи и ќе...

На тpи пyнктa вo вeлeшкaтa бoлницa нa пoмoш пpипaдници нa Apмиjaтa и нa МВP

На три пункта на главниот влез во Општата болница во Велес, како и пред засебните згради на Инфективното одделение и на Одделението за физикална...