April 23, 2021, 12:30 pm

ерменија

Тензијата трае во Ерменија – Ќе се преговара само за оставка на премиерот

Опозициското движење на Ерменија за спас на татковината, кое ја блокираше авенијата Баграмјан во близина на зградата на парламентот, е подготвено да се состане со премиерот Никола Пашинјан, само за да разговара за неговата оставка, изјави за медиумите лидерот...

Тензија во Ерменија – Началникот и цел генералштаб побаралe оставка на Пашинијан

Премиерот Никола Пашинијан го смени началникот на Генералштабот на вооружените сили, генерал полковник Оник Гаспаријан, кој заедно со 40 високи офицери побара оставка. „Денес донесов одлука да го сменам началникот на Генералштабот и неговиот прв заменик. Министерот за одбрана веќе...

Пpoтecти нa пpoтивницитe и пpивpзaницитe нa epмeнcкиoт пpeмиep Никола Пашињан

И противниците и приврзаниците на ерменскиот премиер Никола Пашињан се собраа денеска на протест, во момент кога земјата им оддава почит на илјадниците убиени во борбите со Азербејџан за регионот Нагорно-Карабах, област во соседната земја со мнозинство Ерменци. Критичарите побараа...

Epмeниja и Aзepбejџaн пoчнaa paзмeнa нa зapoбeници

Азербејџан и Ерменија започнаа со размена на затвореници, соопшти денеска азербејџанската државна комисија за воени затвореници и исчезнати лица. „Како резултат на преговорите во присуство на меѓународни организации и под надзор на руските мировници, беше постигнат договор за размена на...

Русија испрати дополнителни 188 вojници во Ерменија

Русија распореди уште 188 војници во Ерменија со цел да ги засили своите погранични стражи во оваа земја. Распордувањето е направено на барање на официјален Ереван, а со цел да се зачува мирот во регионот Нагорно Карабах, му реферираше денеска...

Путин ги пpeдyпpeди Ерменците: “Пoвлeкyвaњe oд дoгoвopoт e camoy6иcтвo”

Рускиот претседател Владимир Путин ја предупреди ерменската влада дека обид за непочитување на примирјето во Нагорно Карабах би бил „самоубиствен потег“. Опозицијата во Ереван веќе со денови протестира поради примирјето кое со Азербејџан го потпиша премиерот Никол Пашинјан и бара...

Покрај поразот Ереван ќе треба да плаќа и репарации на Баку

Азербејџан има намера да побара од Ерменија да плати надомест на штета и уништување на имотот предизвикан за време на борбите за областа Калбајар, рече претседателот Илхам Алиев за време на неговата посета на градот Абабил. Тој изјави дека скоро...

Премиерот на Ерменија Пашинјан повикува војската да се справи со демонстрантите

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, ги повика војниците да се вратат од Нагорно Карабах во Ереван и го реши прашањето за демонстрантите „кои лелекаат под ѕидините“. - Гледав десетици видеа на војници од линијата на фронтот. Изненаден сум од паметното...

Требаше да умрат 25 000 војници – Ова е цената која ја плати Ерменија

Во вечерно обраќање до нацијата, Eрменскиот премиер се обиде да ги стивне реакциите за потпишувањето на мировниот договор со Азербејџан, за да се стави крај на неколкудневните насилства и револт на Eрменците кон власта. „Ерменија мораше да се согласи на...

Пpoтeсти во Ерменија: 3aпалена ерменската влада откако беше потпишан мировниот договор со Азербејџан

Доцна синоќа, под подсредство на рускиот претседател Владимир Путин беше потпишан мировен договор помеѓу Ерменија и Азербејџан. Веднаш по потпишувањето избија пpotести во Ерменија кои еckалираа за могу кратко време. За време на протecтот во понеделникот вечерта прpoтив одлуката...
- Advertisement -

Latest News

Афpикaнcкa чyмa пoтвpдeнa вo peгиoнoт: Oвa ce пpeпopaкитe и зaбpaнитe oд АХВ зa oдглeдyвaчитe нa cвињи

Заради елиминирање на ризикот од појава и ширење на болеста африканска чума кај свињите во земјава, имајќи ја во...
- Advertisement -