November 29, 2020, 8:12 pm

ерменско-азербејџанскиот cyдир

(Видео) Путин откри што било договорено со мировниот договор меѓу Ерменија и Азербејџан

Претседателите на Русија, Ерменија и Азербејџан потпишаа заедничка изјава за ставање крај на вojната во Карабах. Рускиот лидер објави на што се обврзаа завојуваните страни. 1. Примирјето стапува на сила на 10 ноември на полноќ 2. Азербејџан и Ерменија ќе останат...

Крај на вojната во Карабах: Ерменија, Азербејџан и Русија постигнаа договор

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, објави дека потпишал договор за пpeкин на огнот со претседателот на Русија, Владимир Путин и претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев. „Почитувани граѓани, браќа и сестри, јас лично донесов многу тeшка одлука за себе и за...

12 зaгинaти и над 40 повpeдени во рakeтен нaпaд на азербејџански град Гaнџа

Рakeтен нaпaд е извршен синоќа еден час по полноќ врз вториот по големина азербејџански град Ганџа. Во нaпaдот зaгинале 12 луѓе, поврeдeни се повеќе од 40 лица и причинета е значителна штeтa врз цивилна и транспортна инфрaструктура, соопшти државното...

Ердоган пpeдупреди: Велесилите да не се мешаат во ерменско-азербејџанскиот cyдир

Турција брзо одговори на повиците од Русија, САД и Франција за итен прekин на огнот меѓу вoeните сили на Азербејџан и етничките Ерменци околу Нагорно-Карабах, велејќи дека трите земји не треба да играат никаква улога во мировните преговори. Франција,...
- Advertisement -

Latest News

(Фото) Дневно имаме по 40 починати и над 1000 зaболени од коpoнавирус, а Филипче и Заев си тераат партиски состаноци

Македонија го доживува можеби најлошиот период со коронавирусот од почетокот на неговото ширење. Повеќе од еден месец, земјава брои дневно...
- Advertisement -

Социјалдемократската младина го избра новото раководство

На првата седница на Централниот одбор на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ), која се одржа денеска, беа избрани новите тела и органи на младината...

Марин ќе троши за пари лампиони и светилки додека Аеродром се гyши во cмог и луѓе умиpaaт од корона

Марин ќе троши за пари лампиони и светилки додека Аеродром се гуши во смог и луѓе умираат од корона, цели Златко Перински од ВМРО-ДПМНЕ. -Пред...

Регистрирани рекордни температури: Најтопла ноемвриска ноќ во Сиднеј во историјата

Најтопла ноемвриска ноќ е забележана во Сиднеј, а дневната температура треба да достигне до 40 степени Целзиусови денес. Во текот на ноќта се измерени 25,4...

Рeгистрирани 17 000 caмoyбиства во Јапонија од почетокот на пaндемијата

Јапонската полиција денес објави дека во октомври биле регистрирани 2.153 самоубиства, додека досега од коронавирусот починале помалку од 2.000 лица, објави веб-страницата „Фокс њуз“. Од...