October 20, 2021, 6:24 pm

ерусалим

(Видео) Голем пожap во Ерусалим, се евakyираат предградијата на градот

Поради пожарот што избувна на ридовите западно од Ерусалим, започна евакуацијата на жителите на предградијата. Облаци чад се проширија на делови од Ерусалим на растојание до 10 километри од изворот на пожарот. Израелската амбуланта објави дека засега нема повредени. Противпожарните авиони...

Cyдири во Ерусалим, повpeдeни неколку Палестинци

Палестинците протестираа по денешната молитва во џамијата Ал Акса во Ерусалим и за кратко се судрија со израелската полиција, а тројца демонстранти беа повредени. Планината Темпл, каде се наоѓа Ал Акса, но и светилиштата на Евреите и христијаните, е третото...

Cyдиpи на Појасот Газа, расте тeнзијaта во Ерусалим

Израелските сили денеска се судрија со мала група палестински демонстранти во близина на границата со појасот Газа и ранија еден Палестинец додека расте тензијата пред планираниот марш на израелските десничари вечерва во Ерусалим. Тензиите се зголемуваат пред контроверзниот таканаречен „Марш...

(Видео) Гoлем пожap во Ерусалим, се евakyира населението

Голем пожар избувна во предградие на Ерусалим, поради што беа евакуирани дел од жителите. Неколку противпожарни екипи се борат да го стават пожарот под контрола, со помош на шест канадери. https://www.youtube.com/watch?v=5h5SwWUm01o Топлото време и ветерот ја отежнуваат работата на пожарникарите,...

(Видео) Избувна голем пожap во близина на Ерусалим, населението се еваkyира

Во соопштението се вели дека автопатот од Ерусалим до Тел Авив е затворен долж железничката линија што ги поврзува двата најголеми града во Израел. Пожарникарите се на терен и го гаснат пожарот. Сè уште нема податоци за причините за пожарот што...

(Видео) Огромна дyпка се отвори пред болница во Ерусалим и „проголта“ дел од паркингот

Огромна дупка одеднаш се отвори на паркингот пред болницата во Ерусалим и продолжува да се шири.Огромна дупка проголта дел од паркингот на медицинскиот центар Сподели Зедек и неколку паркирани автомобили. Причината за отворањето на гигантската дупка сè уште не е...

Гeј пaрадата во Ерусалим одржана под силно полициско обeзбедување поради зakaни на ekcтpeмистите

Неколку илјади луѓе маршираа денес за време на Геј парадата во Ерусалим во присуство на силни полициски сили поради заканите на екстремистите. Парадата, која беше откажана минатата година поради епидемијата на вирусот корона, денес собра меѓу 5.000 и 8.000 луѓе,...

(Видео) Лидерот на Xaмac: Бopбaтa ќe пpoдoлжи дo ocлoбoдyвaњeтo нa Aл aкca

Лидерот на палестинското екстремистичко движење Хамас, Исмаил Ханије, најави дека таа организација ќе продолжи да се бори против еврејската држава сè додека не биде „ослободена“ џамијата Ал акса во Ерусалим, трета по значење во исламот, пренесоа израелските медиуми. Вчера таму...

Путин и Ердоган paзгoвapaa зa kpизaтa вo Еpycaлим

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот руски колега Владимир Путин телефонски разговараа за неодамнешните израелски напади врз палестинскиот народ, но и за испораката на вакцината Спутник В, објавија турските медиуми. Ердоган истакна дека Турција остро се спротивставува на израелските...

(Видео)Eckaлиpa состојбата во Ерусалим, иcтpeлaни нови pakeти, десетици зaгинaти – итeн состанок на Советот за бeзбeднocт на ОН

Најмалку 20 Палестинци, од кои девет деца, загинаа вечерва во израелскиот напад на Појасот Газа, се наведува во соопштението на Министерството за здравство на палестинската енклава. Повредени се 65 лица. Израелски дрон истрелал ракети врз група на луѓе на истокот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Арсовска: Центар ќе биде пример за тоа како треба да изгледа општина во европска метропола, промените доаѓаат

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска од денешниот митинг во Центар истакна дека промените во Центар се...
- Advertisement -spot_img