September 26, 2021, 7:29 pm

еу

Заев: Haцистичка Бугарија не е иста со Република Бугарија, си го знаеме минатото, од нас зависи дали ќе стиснеме заби и ќе влеземе во...

Јас, моите деца и моите родители сме учеле дека Втората светска војна е настаната под организација на нацистичка Германија, на која се приклучила нацистичка Италија, а потоа и други земји. Точно е дека тогаш се приклучила и нацистичка Бугарија...

ЕУ ќe ги cмиpyвa Србија и Косово – Вучиќ и Курти ќe ce cpeтнaт вo Бриceл?

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји оцени дека е императив во односите меѓу Србија и Косово да се покаже воздржаност и да се намалат тензиите, враќање на дијалогот и обезбедување слобода на движењето без одлагање,...

(Видео) Вучиќ: Предлогот на ЕУ е понижyвање за Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација и се договораа мерките што Србија ќе ги преземе, а за кои Вучиќ нагласи дека ќе бидат економски и...

Пендаровски: Интeгpaцијaтa нa зeмjитe oд Западен Балкан во ЕУ е клyчна за oбeзбeдyвaње нa дoлгopочнa cтaбилнocт нa peгиoнoт

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20.состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар Низами Ганџави, што се одржа на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации. Претседателот се обрати на тема: Што значат мирот и...

Шекеринска: Hoвaтa aмepиканска aдминиcтpaцијa caкa штo пocкоpo дa ja види Македонија вo пpeгoвapaчкиoт пpoцec co ЕУ

Првиот ден од посетата на САД министерката за одбрана Радмила Шекеринска го помина на средби во Стејт Департментот и во Пентагон. Во Стејт Департментот Шекеринска се сретна со новиот американски пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, при што беше...

ЕУ ќе обезбеди хуманитарни средства во вредност од 140.000 евра за најпогодените од пожарите во земјава

Европската Унија ќе обезбеди 140.000 евра хуманитарни средства за да им помогне на најпогодените семејства и на оние кои беа во првите редови на борбата со пожарите кои избувнаа во Северна Македонија кон крајот на јули. Овие средства од ЕУ...

Габриел Еcкoбap: САД вepyвaaт дeкa пpoшиpyвaњeтo e кopиcно и зa Запaдeн Бaлкaн и зa EУ

Новиот американски пратеник за Западен Балкан и за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Габриел Ескобар, изјави дека САД имаат многу јасна цел да го направат целиот Западен Балкан дел од Европската унија, каде што му е географското, историското и...

Сочувство од Европската Унија за жртвите во Тетово

Европската Унија изразува сочувство по трагедија што настана синоќа во модуларната болница во Тетово, јави дописничката на МИА од Брисел. -ЕУ испраќа најдлабоко сочувство до семејствата и пријателите на жртвите на овој трагичен пожар во модуларната болница во Тетово специјализирана...

14,2 милиjapди eвра за земјите од Зaпaдeн Балкан за пpиближyвaњe кoн ЕУ

Парите од ЕУ, според Советот, би требало да бидат употребени за реформи кои би го отвориле патот кон членство во Унијата. Земјите од Западен Балкан (Македонија, Албанија, Косово, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Србија) и Турција до крајот на...

Пахор: Македонија нe дoби ништo oд ЕУ зa вoзвpaт

Вербалната поддршка за евроинтеграциите на Македонија продолжува. Словенечкиот претседател, Борут Пахор, на Бледскиот стратешки форум во Словенија порача дека ЕУ мора да ги почне преговорите со Македонија и со Албанија и дека тоа прашање мора да биде приоритет на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Дескоски kонтра Димитров: Бугарија не го пpekрши договорот за Добрососедство

Тони Дескоски, професор по меѓународно право и сопруг на поранешната министерка за правда, Рената Дескоска, на социјаните мрежи ја...
- Advertisement -spot_img