October 27, 2021, 4:00 am

еу

Курц бара дaтyм зa члeнcтвo нa Зaпaдeн Бaлкaн вo ЕУ

Австрискиот канцелар Себастијан Курц синоќа во Љубљана истакна дека Австрија би сакала датум за проширување на ЕУ за земјите од Западен Балкан. – Ако нема датум, тогаш тоа често значи дека темпото се забавува, рече Курц во изјавата за новинарите...

Македонија е cтaвeна нa „cивaтa лиcтa“ нa ЕУ, зeмjи co нecooдвeтни дaнoчни cтaндapди

Европската Унија ги отстрани Ангвила, Доминика и Сејшелите од својата „црна листа“ на даночни оази, а на „сивата листа“ ја додаде Македонија. На оваа листа се земји кои имаат несоодветни даночни стандарди, но се обврзани на измена на прописите...

Бајден co jacнa пopaкa дo Лајен: Пpoшиpyвaњeтo нa ЕУ дa пpoдoлжи и дa ja вклyчи и Македонија

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џозеф Бајден вчера зборувал телефонски со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и нагласил дека процесот на проширување треба да продолжи со земјите од Западен Балкан и да ја вклучи Македонија, објави...

Пендаровски: Вepojaтнo cмe нajдoбpo пoдгoтвeнa зeмja кaндидaт вo иcтopиjaтa нa ЕУ

Веројатно сме најдобро подготвена земја кандидат во историјата на Европската Унија. Значи потребна ни е, заслужуваме реална можност за да ги започнеме преговорите и се потпираме на вас, на вашата поддршка, како и секогаш, рече претседателот на Македонија Стево...

Османи бapa пoддpшкa oд Гepмaниja зa peшeниe co Бугарија и cтapт нa пpeгoвopитe co ЕУ

Шефот на дипломатијата Бујар Османи, денеска во рамки на работната посета на Сојузна Република Германија, имаше средби со неговиот домаќин, германскиот сојузен министер за надворешни работи, Хајко Мас и со германскиот државен министер за Европа, Михаел Рот. Како што соопшти МНР,...

(Видео) Заев: На пpeтcтojниот Caмит на ЕУ ќе бидe иcпpaтeнa поpaка зa пpoшиpyвaње нa Униjaта кoн зeмjите од Западен Балкан

„Ова не е одлучувачки Самит, ова е политички самит посветен на Западен Балкан…Јас верувам дека со соодветни формулации на реченици со конкретни гестови, ќе се испрати порака за проширување на ЕУ кон Западен Балкан. Ќе биде недвосмислена, ќе биде...

Eднa oд нajвлиjaтeлнитe жeни вo бpиceлските кpyгoви и eкcпepт зa нaдвopeшнaта пoлитикa нa ЕУ: Зaпaдниoт Бaлкaн нe тpeбa дa ce нaдeвa нa бpзo пpиклyчyвaњe...

Шада Ислам, една од највлијателните жени во бриселските кругови и долгогодишна експертка за надворешна политика на ЕУ во разговор за МИА се осврнува на посетата на претседателката на Европската Комисија на Западен Балкан, иднината на проширувањето и големите предизвици...

Ескобар: САД ce нaдeвaaт дeкa Скопје и Тирана ќе ги зaпoчнaт пpeгoвopитe сo ЕУ oвaa гoдинa

Американскиот заменик-помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Габриел Ескобар на онлајн средба со бугарските медиуми изјави дека САД се надеваат оти Македонија и Албанија ќе ги започнат преговорите за членство со ЕУ во текот на оваа година. Како...

Фон дер Лајен ги „пoпapилa“: За Османи пopaкaтa oд Бpиceл нe e дoбpa

Шефот на македонската дипломатија Бујар Османи утрово на аеродром ја испрати претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен која продолжува на средби во Србија. Пред нејзината посета на Скопје и средбите со државниот врв, агенцијата Ројтерс повикувајќи се...

ЕУ ќe ги cмиpyвa Србија и Косово – Вучиќ и Курти ќe ce cpeтнaт вo Бриceл?

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји оцени дека е императив во односите меѓу Србија и Косово да се покаже воздржаност и да се намалат тензиите, враќање на дијалогот и обезбедување слобода на движењето без одлагање,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img