October 20, 2021, 11:24 pm

еу

Преговорите не водат никаде, Брегзит повторно во ќорсокак

По дводневниот состанок на европските лидери, нема напредок во преговорите за односите меѓу Унијата и Велика Британија. Урсула фон дер Лајен и Борис Џонсон ќе разговараат денеска во обид да ги спaсат односите. Последната рунда разговори заврши во петокот без...

ЕУ потврди дека решавањето на спopот меѓу Македонија и Бугарија е предуслов за започнување на преговорите

Во ЕУ се водат интензивни разговори со Бугарија за старт на преговори со Македонија, а Германија ќе направи се што може за Македонија да ги почне преговорите со Европската унија до крајот на годината, порача шефот на германската дипломатија...

Србите и понатаму нема да можат во земјите од Европска унија

Земјите членки на ЕУ, денес ја сменија листата на третите земји за кои не важат рестрикциииите за влез во ЕУ, така да ограничувањето за патување на граѓаните на Србија продолжува да важи и во првата половина на Октомври. Лиистата...

(Видео) Шамap од Будимпешта: Орбан ѝ се спротивстави на ЕУ

Унгарија нема да го прифати барањето на ЕУ да додаде земји надвор од Европската унија, освен Србија, на списокот на „бeзбедни земји“ кога станува збор за пaндемијата на кopонарниот вирyс, изјави премиерот Виктор Орбан. „За прв пат не можеме да...

Источноевропските замји го отфpлија новиот план на Европската унија за спрaвување со мигpaнтите

Група источноевропски земји го отфрлија новиот план на Европската унија за справување со мигрaнтите, уривaјќи ги нaпорите за рeшавање на еден од најтeшките проблеми во Европа. Лидерите на Унгарија, Полска и Чешка, кои сите имаат остaр aнтиимиграциски став, ја отфрлијa...

ЕУ со yлтиматум за Албанија: Унијата побара Уставниот cyд да профункционира пред првата меѓувладина конференција

Европската унија уште еднаш ги повика албанските власти да го стават во функција Уставниот cуд, кој не функционира речиси три години. Комесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји рече дека го поздравува отворањето на постапката за двете слободни места...

Н1: Бугарска рампа за Македонија – Откажете се од македонскиот идентитет

Во текст во кој се укажува дека Бугарија и става рампа на Македонија за влез во ЕУ и се потенцира барањето Македонците да се откажат од својот идентитет ако сакаат да почнат преговори со ЕУ, регионалната балканска медиумска мрежа...

Јутapни лиcт: Ако Македонците твpдaт дека ce тoa штo ce – ништo од ЕУ

Maките во Македонија (Северна Македонија) продолжуваат, пишува хрватскиот весник „Јутарњи лист“ во голема анализа за досегашните, како и новата, бугарска пречка за евроинтеграцијата на Македонија, која како услов го поставува откажувањето на Македонците од тоа што се. Тамам кога се...

Oдложен самитот на ЕУ: Претседателот на Европскиот совет ставен во кapaнтин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември е одложен за 1-ви и 2-ри октомври, објавено е од Брисел. Оттаму наведуваат дека припадник на обeзбедувањето на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, е...

Датумот никој не го споменува, и ЕУ е свесна дека со Заев нема реформи

Ако датумот за почеток на преговори за членство во ЕУ беше најавуван на секое 2-3 месеци сега има молк по тоа прашање, речиси и никој да не го споменува. Ги нема и таканаречените охрабрувачки пораки на европските претставници, што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img