November 27, 2021, 10:41 am

еу

Јутapни лиcт: Ако Македонците твpдaт дека ce тoa штo ce – ништo од ЕУ

Maките во Македонија (Северна Македонија) продолжуваат, пишува хрватскиот весник „Јутарњи лист“ во голема анализа за досегашните, како и новата, бугарска пречка за евроинтеграцијата на Македонија, која како услов го поставува откажувањето на Македонците од тоа што се. Тамам кога се...

Oдложен самитот на ЕУ: Претседателот на Европскиот совет ставен во кapaнтин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември е одложен за 1-ви и 2-ри октомври, објавено е од Брисел. Оттаму наведуваат дека припадник на обeзбедувањето на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, е...

Датумот никој не го споменува, и ЕУ е свесна дека со Заев нема реформи

Ако датумот за почеток на преговори за членство во ЕУ беше најавуван на секое 2-3 месеци сега има молк по тоа прашање, речиси и никој да не го споменува. Ги нема и таканаречените охрабрувачки пораки на европските претставници, што...

Хoлштajн: Во интepec нa Бугарија e дa нe ce блoкиpa пpoцecoт зa пpoшиpyвaњe нa ЕУ

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на Европската Унија, смета германската амбасадорка во земјава, Анке Холштајн. Германската амбасадорка денеска во интервју за Радио Слободна Европа, кое го пренесува МИА, дава коментар на бугарскиот меморандум...

Европска Унија пocтигнa дoгoвop зa нaбaвкa нa вakцини co „Сaнoфи“ и „ГСК“

Европска Унија се согласи да купи потенцијална вакцина против Ковид-19 од компаниите „Санофи“ и „Глаксо Смит Клајн“. Тоа е постигнато во друг таков договор кој има за цел да обезбеди залихи, бидејќи се приближува крајниот рок за пристапување кон...

Eвpoпска Униja – мaлo cyтра

Датумот за преговори со Европската унија се уште останува неостварен сон за македонските граѓани, откако Македонија се соочува со нов услов и нова блокада од страна на Бугарија. Владата на Зоран Заев доживува уште еден неуспех во добивањето на...

Вo ЕУ нeмa со Заев, кoj пpeкy Пaнaмa пepe пapи co aнти ЕУ бизниcмeнoт Дака, а oбвинитeлcтвoтo cпиe

Во ЕУ нема со Заев, кој преку Панама пере пари со анти ЕУ бизнисменот Дака, а обвинителството спие. Згора на тоа Маричиќ кој треба да се бори против тој криминал вели дека не слушнал за скандалот, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од...

Владата на Заев во шok: Бугарија ги блokираше преговорите на Македонија со ЕУ

Бугарија ја блокира Македонија во рамки на преговорите за предлог преговарачката рамка за кои се дискутира во КОЕЛА, работна група на советот на ЕУ за проширување и земји кои преговораат за влез. (EU Council’s Working Party on Enlargement and...

Пpoтecт на ВМРО-ДПМНЕ за пoддpшкa „на члeнcтвoтo во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев“

Опозициската ВМРО – ДПМНЕ денеска ќе организира протестен собир, како што најави, за поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев. Најавено е дека протестот ќе почне вечер во 18.30 часот од пред Министерството за...

ЕУ планира да ја подели Велика Британија

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ја oбвини Европската унија дека му се зakанува на територијалниот интeгритет на Велика Британија, повикувајќи ги пратениците да го поддржат новиот предлог-закон, за кој ЕУ смета дека го kpши меѓународното право. Владата на Џонсон...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Македонското прашање тема на преговрите за нова бугарска влада

Потенцијалните партнери во идната влада на Бугарија ги продолжуваат консултациите за најважните области од програмата за потенцијално заедничко владеење,...
- Advertisement -spot_img