December 8, 2021, 11:36 pm

еу

ТЕРЕЗА МЕЈ: Неизвесно дали британскиот парламент ќе го прифати и изгласа постигнатиот договор за Брегзит со ЕУ

Никој не знае што ќе се случи доколку Парламентот во Лондон го отфрли постигнатиот договор за Брегзит меѓу Велика Британија и ЕУ, изјави денеска британската премиерка Тереза Меј. – Долниот дом (на Парламнетот) треба да направи избор – може да...

ТУСК: ЕУ е солидарна со сојузниците во Сирија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска изрази солидарност на ЕУ со САД, Велика Британија и Франција по нападите врз Сирија. – Нападите од страна на САД, Франција и Велика Британија се јасен знак дека сирискиот режим заедно со Русија...

МОСКВА ВОЗВРАЌА: Повеќе од 40 западни дипломати ја напуштаат Русија

Министерството за надворешни работи на Русија им наложи на повеќе земји, кои донесоа одлука да протераат руски дипломати , да го намалат бројот на дипломатските лица на територијата на Русија. Во врска со ова, Лондон  од Москва доби рок од...

МИЦКОСКИ НА СРЕДБА СО БОРИСОВ И ЖОСЕФ ДОЛ:Членство во ЕУ за подобрување на стандардот, потребни се клучни реформи!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Софија оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов и Претседателот на Европската народна партија, Жосеф Дол. На средбата се разговараше за европската агенда на регионот и зајакнување на соработката во рамките на...

ДАЧИЌ:Живееме во време на антируска хистерија

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во интервјуто за „Раша Тудеј“ изјави дека живееме во време на антируска хистерија, додавајќи дека Србија нема да се придружи кон санкциите на Русија. Тој говорејќи за дијалогогот меѓу Белград и Приштина изјави...

СДС САКА НИКОГАШ ДА НЕ СЕ СЛУЧАТ ИЗБОРИ: Слабиот рејтинг го пишмани Заев за локални, а камоли за парламентарни

СДСМ сака да ги одложи изборите што е можно повеќе, па како можен датум се споменува октомври. Октомври беше последен прифатлив датум што лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, го предложи како можен термин за ново гласање. Анкетата што вчера ја...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Маричиќ: „Дивo Насеље“, „Moнструм“, „Алфа“ и „Малиот Алмир“ се предметите за кои се договорија Заeв и Гаши

„Диво Насеље“, „Монструм“, „Алфа“ (за убиството на полицаец од единицата „Алфа“ кај ПМФ во Скопје) и „Малиот Алмир“ се...
- Advertisement -spot_img