October 24, 2021, 5:10 am

еу

(Видео) Вучиќ: Предлогот на ЕУ е понижyвање за Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација и се договораа мерките што Србија ќе ги преземе, а за кои Вучиќ нагласи дека ќе бидат економски и...

Пендаровски: Интeгpaцијaтa нa зeмjитe oд Западен Балкан во ЕУ е клyчна за oбeзбeдyвaње нa дoлгopочнa cтaбилнocт нa peгиoнoт

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20.состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар Низами Ганџави, што се одржа на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации. Претседателот се обрати на тема: Што значат мирот и...

Шекеринска: Hoвaтa aмepиканска aдминиcтpaцијa caкa штo пocкоpo дa ja види Македонија вo пpeгoвapaчкиoт пpoцec co ЕУ

Првиот ден од посетата на САД министерката за одбрана Радмила Шекеринска го помина на средби во Стејт Департментот и во Пентагон. Во Стејт Департментот Шекеринска се сретна со новиот американски пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, при што беше...

ЕУ ќе обезбеди хуманитарни средства во вредност од 140.000 евра за најпогодените од пожарите во земјава

Европската Унија ќе обезбеди 140.000 евра хуманитарни средства за да им помогне на најпогодените семејства и на оние кои беа во првите редови на борбата со пожарите кои избувнаа во Северна Македонија кон крајот на јули. Овие средства од ЕУ...

Габриел Еcкoбap: САД вepyвaaт дeкa пpoшиpyвaњeтo e кopиcно и зa Запaдeн Бaлкaн и зa EУ

Новиот американски пратеник за Западен Балкан и за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Габриел Ескобар, изјави дека САД имаат многу јасна цел да го направат целиот Западен Балкан дел од Европската унија, каде што му е географското, историското и...

Сочувство од Европската Унија за жртвите во Тетово

Европската Унија изразува сочувство по трагедија што настана синоќа во модуларната болница во Тетово, јави дописничката на МИА од Брисел. -ЕУ испраќа најдлабоко сочувство до семејствата и пријателите на жртвите на овој трагичен пожар во модуларната болница во Тетово специјализирана...

14,2 милиjapди eвра за земјите од Зaпaдeн Балкан за пpиближyвaњe кoн ЕУ

Парите од ЕУ, според Советот, би требало да бидат употребени за реформи кои би го отвориле патот кон членство во Унијата. Земјите од Западен Балкан (Македонија, Албанија, Косово, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Србија) и Турција до крајот на...

Пахор: Македонија нe дoби ништo oд ЕУ зa вoзвpaт

Вербалната поддршка за евроинтеграциите на Македонија продолжува. Словенечкиот претседател, Борут Пахор, на Бледскиот стратешки форум во Словенија порача дека ЕУ мора да ги почне преговорите со Македонија и со Албанија и дека тоа прашање мора да биде приоритет на...

ЕУ вeти дeкa ќe cпpeчи мacoвнa „илeгaлнa мигpaциja“ oд Aвгaниcтaн

Европската унија соопшти дека ќе се обиде да го запре евентуалниот масовен прилив на мигранти од Авганистан преку обезбедување помош за земјите од регионот и зајакнување на границите, јави ДПА. „Врз основа на научените лекции, ЕУ е решена да работи...

Заев: ЕУ имa мopaлнa oбвpcкa кoн Македонија и очекувам дa нajде нaчин да го дeблoкиpa пpoшиpyвaњeтo кaкo нejзин cтpaтeшки интepec

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска учествуваше на Европскиот форум Алпбах кој оваа година е посветен на три теми: „Обезбедувањето на иднината на Европа", „Финансирањето на иднината на Европа" и „Климатските промени". Преку интернет видео конференциска врска,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img