забрана

Нов Зеланд мoжe цeлocнo дa гo зaбpaни пyшeњeтo зa poдeнитe пocлe 2004 гoдинa

Нов Зеланд разгледува серија мерки насочени кон забрана за пушење, вклучително и радикална иницијатива со која ќе се забрани продажба на тутун на цела генерација. Со новиот национален акциски план Нов Зеланд сака постепено да ги зголемува законските старосни граници...

Русија им зaбpaни влeз нa виcoки пpeтcтaвници нa aдминиcтpaциjaтa нa Бајден

Русија воведе забрана за влез на високи претставници на САД. Меѓу нив се и јавниот обвинител Мерик Гарланд и министерот за домашна безбедност Алехандро Мајоркас, соопшти руското Министерство за надворешни работи. Покрај двајцата членови на администрацијата на претседателот Џо Бајден,...

ЕК paзмиcлyвa дa ги ykинe зaбpaнитe зa пaтyвaњe вo ЕУ зa гpaѓaнитe oд Зaпaдeн Бaлкaн

Од Европската комисија соопштија дека работат на предлог кој би ги променил сегашните препораки со кои се забранети неприоритетните патувања на граѓаните од Западен Балкан во ЕУ. – Работиме на промена на овие препораки. ЕК работи на нов предлог за...

СЗО: Тpeбa дa ce зaбpaни пpoдaжбa нa диви живoтни нa пaзapитe

Од СЗО препорачуваат воведување строги мерки кога е во прашање продажбата на месо од диви и егзотични животни на отворените пазари низ светот.  Потеклото на коронавирусот, поради кој сме во пандемија повеќе од една година, беше лоцирано во пазар во...

Северна Кореја лaнcиpaшe двe зaбpaнeти бaлиcтички paкeти

Северна Кореја денес лансираше најмалку два проектили за кои се сомнева дека се балистички ракети, потврдија за Ројтерс официјални лица од Јужна Кореја, Јапонија и САД. Тоа е најголемиот севернокорејски инцидент откако американскиот претседател Џо Бајден ја презеде должноста во...

Cитyaциjaтa co вakцинитe „kaшa-пoпapa“?: Македонија чeкa вakцини oд Астразенека – ЕК се зakaни дeкa ќе ѝ зaбpaни извoз нaдвop oд ЕУ на кoмпaниjaтa

Европската комисија денеска објави дека британско-шведската фармацевтска компанија Астразенека може да се соочи со забрана за извоз на вакцини во земји кои се надвор од ЕУ. Причината за тоа е што не ги доставила ветените дози на вакцини на 27-те...

Гир: Peгyлaтивaтa нa ЕУ, штo ќe cтaпи вo август, зa6paнyвa cпoдeлyвaњe вepcкa и eтничкa пpипaднocт

Евроамбасадорот Дејвид Гир, во однос на тоа дали законот за лични карти и наведувањето на етничка определба е согласно европската регулатива, рече дека  главната ЕУ регулатива кога станува збор за ова прашање е општата регулатива за заштита на лични...

3aбpaнa зa кaмиoни нa тpи пaтни пpaвци, мoжнa пojaвa нa гoлoмpaзицa

Поради остатоци од снег на коловозот, забрани за тешки товарни возила има на следниве патни правци: – Тетово – Попова Шапка има забрана за сообраќај за тешки товарни возила и автобуси. – крак Маврово – Дебар има забрана за сообраќај на...

АМСМ co вaжнo извecтyвaњe: Boвeдeнa e зaбpaнa зa cooбpaќaj зa тeшки тoвapни вoзилa нa oвиe пaтни пpaвци

Поради остатоци од снег на коловозот воведена е забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патните правец Тетово – Попова Шапка, крак Маврово – Дебар и од Дебар кон Струга, информираат од АМСМ. На патниот правец Тетово – Попова...

Пopaди вpнeжи oд cнeг вoвeдeнa зaбpaнa зa кaмиoни нa пaтoт Маврово-Дебар

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози. Врнежи од снег има во Маврово и на планиските премини Стража, Буково и Ѓавато.  Од 07:00 часот изутрина поради врнежи од снег е воведена забрана за сообраќај на тешки...
- Advertisement -

Latest News

(Видео) Пандов: Секој еден од нас треба да се разбуди и во недела пред Владата со срце и љубов да побара правда и слобода...

Претседателот на патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ Александар Пандов во денешното издание на "Неделен брифинг" на Инфомакс порача дека секој...
- Advertisement -