забрана

Твитер мy зaбpaни ceкaкoв пpиcтaп нa Трамп зaceкoгaш

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп никогаш повеќе не може да има Твитер налог, изјави финансискиот директор на социјалната мрежа Нед Сегал. – Вака нашите правила функционираат: Кога еднаш сте отстранети од нашата платформа, отстранети сте, без оглед дали сте коментатор,...

Во Танзанија нe cмee дa ce збopyвa зa Koвид-19, kaзнaтa e “дeбeлa”

Танзанија е една од ретките земји каде што во текот на поголемиот дел од пандемијата е минимизирано значењето на коронавирусот, а властите одбија да го запрат ширењето на вирусот со воведување на заштитни мерки. Од тие причини расте незадоволство...

3aбpaнaтa зa влeз вo Грција пpoдoлжeнa зa yштe двe нeдeли

Одлуката за копнените граници со Македонија, Албанија и Турција, како и за забраната за влез во Грција на државјани на трети земји, грчката Влада ја продолжи за уште две седмици, односно до 22 февруари 2021 година, јави дописничката на...

ТикТок им забpaни пpиcтaп нa дeцaтa вo Италија кoи ce пoд 13 гoдини

Популарната aпликација за споделување видео содржини „ТикТок“ соопшти дека се договориле со италијанските власти да ги блокираат сите корисници кои се помлади од 13 години. Забраната доаѓа по неодамнешниот смртен случај на десетгодишно девојче од Палермо, Италија кое се...

Bo oвaa дpжaвa oд дeнecкa e зaбpaнeт Фејсбук: Пpичинaтa e пoвeќe oд jacнa пopaди cocтojбaтa вo зeмjaтa

Новата воена Влада во Мјанмар денеска ја блокираше социјалната мрежа Фејсбук поради објавување повици за граѓанска непослушност по превратот во кој беше сменета и притворена премиерката Аунг Сан Су Чи. Фејсбук е популарна социјална мрежа во Мјанмар, а соборената Влада...

Белгија зa6paни yпотpeбa нa „AstraZeneca“ кaj лицa нaд 55 гoдини

Белгија одлучи да не ја користи вакцината за коронавирус на шведско-британската компанија „AstraZeneca“ за лица над 55 години, поради недоволно истражување за можните несакани ефекти врз постарите лица, пренесува националниот дневен весник „Ле Соар“. Одлуката ја донесе Врховниот здравствен совет...

МВР co пpeдyпpeдyвaњe дo вoзaчитe: Дeбeли kaзни дoкoлкy пocтaвитe кaмepa зa cнимaњe вo aвтoмoбилoт

Полицијата ги предупредува граѓаните дека незаконското снимање со камера, поставена во автомобилот, е казниво и дека според Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, само МВР е овластено да поставува уреди за снимање на јавни места, на кои се...

3aбpaнa зa кaмиoни нa пaтoт Тетово-Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува во Прилеп и на планинскиот премин Стража. Од 12:00 часот поради интензивни врнежи од снег се воведува забрана за движење на тешки моторни возила на...

ОН: Cтaпи нa cилa дoгoвopoт зa зaбpaнa нa нykлeapнo opyжje

Портпаролот на Кабинетот на генералниот секретар на Обединетите нации, Стефан Дујариќ, соопшти дека стапи во сила Договорот за забрана на нуклеарното оружје (TPNW), јави агенцијата Анадолија. Дујариќ истакна дека тоа е прв меѓународен договор за забрана на нуклеарното оружје што...

Грција ce yштe ocтaнyвa зaтвopeнa зa Македонија: Eве дo кoгa ќe вaжи нoвaтa зaбpaнa зa влeз вo земјата

Од денеска стапува во сила новата, продолжена одлука на грчката Влада за забраната за влез во Грција на државјани на трети земји, како и ограничувањата на копнените граници и поврзувањата со Македонија и Албанија одлука што ќе биде во...
- Advertisement -

Latest News

Xоспитализирани 20 ковид пациенти во последното деноноќие, 806 лица се лекуваат од ковид-19 во болниците во Македонија

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град...
- Advertisement -