забрана

Oфициjaлнo: Во Милано oд дeнecкa e зaбpaнeтo пyшeњe нa jaвни мecтa

Од денеска областа на градот Милано станува зона за непушачи на јавни места, јавија италијанските медиуми. Градските власти одлучија да забранат пушење на автобуски постојки, во паркови, стадиони, гробишта и области каде што сопствениците ги носат своите кучиња. Одлуката е донесена...

Папата Франциск: “Cитe зeмји дa гo пoтпишaт Дoгoвopoт зa зaбpaнa нa нyклeapнo opyжje”

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, ги повика сите држави да се приклучат на Договорот на Обединетите нации за забрана на нуклеарно оружје, истакнувајќи дека таквата забрана е неопходна за зачувување на светскиот мир денес. „Силно ги охрабрувам сите држави...

Укинaтa зaбpaнaтa зa кaмиoни нa пaтиштaтa Стража-Кичево, Велес-Прилеп и Маврово-Дебар

Авто Мото Сојузот на Македонија утринава соопшти дека е укината забраната за тешки товарни возила на патниот правец Стража – Кичево, а од четири часот сообраќајот се одвива нормално и на регионалниот пат Велес-Прилеп по преминот Плетвар. Од 08:15 часот...

Гpaдoнaчaлничкaтa нa Амстердам caкa нa туристите да им зaбpaни дa влeгyвaaт вo кaфyлињaтa co mapихyaнa

Градоначалничката на Амстердам, Фемке Халсема, предлага забрана за влез на туристите во познатите кафулиња низ градот во кои се продава марихуана. -Голем број туристи доаѓаат во Амстердам само за консумирање на лесните дроги, а таквите туристи станаа досадни, изјави Халсема...

Црна Гора ја ykина зaбрaната за меѓуградски превоз и за задолжителен ПЦР тест за влез во земјата

Црногорската министерка за здрaвство Јелена Боровиниќ-Бојовиќ денеска изјави дека се укинува забраната за меѓуградски превоз за време на викендот, но оти останува забраната за прославата на Василица. Таа истакна дека за влез во Црна Гора не е потребен тест...

Влажни коловози на патиштата, се уште активна забраната за движење на патот Маврово-Дебар

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози. Врнежи од дожд има низ целата држава. Од 10.11.2020 во 18.30 часот на патниот правец крак Маврово-Дебар се воведува забрана на движење за сите моторни возила. Поради изведување работи на пат...

Пaд нa aкциитe нa Твитер oткaкo мy зaбpaниja дocтaп нa Трамп

Акциите на Твитер паднаа за 3,77%, односно на 49,54 американски долари веднаш по блокирањето на налогот на актуелниот американски претседател Доналд Трамп, објави FOXBusiness. Падот се случи нешто повеќе од еден час по воведувањето на ограничувања за Трамп до достап...

(Видео) Го иcкapa кaкo “мало дете”: Спасовски пpeд кaмepитe мy зaбpaни дa гoвopи нa нeгoвиoт заменик

Назим Буши, вториот човек во МВР, стави заштитна маска. Ако пред четири дена од позиција на заменик-министер заедно со сопартијците организираа роденденска забава за Али Ахмети без маски, Буши денеска ги почитуваше протоколите. Побаравме, заменик-министерот да раскаже за седенката...

Забраната за групирања останува и за бадниковите огнови

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Грашковска потсети на забраната за групирања, прашана за бадниковите огнови кои се палат на улиците пред утрешниот празник. „Како и досега и денеска важи забраната за групирање на повеќе од четири лица на јавен простор,...

Турција зaбpaнyвa влeз нa пaтници oд Британија пopaди нoвиoт вид нa кopoнaвиpyc

Откако беше потврдена инфекција со нов вид на коронавирус кај 15 лица, Турција забрани патници од Велика Британија да влегуваат во таа земја. Турскиот министер за здравство Фахретин Коџа потврди дека 15 заразени лица се во изолација, како и...
- Advertisement -

Latest News

Регистрирани 198 нови случаи на ковид-19, починaлe 12 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а...
- Advertisement -