забрана

Македонија ја уkината зaбраната за летови од Велика Британија

Владата на Македонија на денешната 36-та седница донесе одлука за укинување на забраната за авионските летови од Велика Британија и Северна Ирска во Македонија која важеше до крајот на 2020 година, како и задолжителната мерка за самоизолација на патниците...

Данска гo зaбpaни oдглeдyвaњeтo визoни дo кpaјoт нa 2021 гoдинa

Данскиот Парламент синоќа ја усвои забраната за одгледување визони до крајот на 2021 година, во обид да се спречи пренесувањето на коронавирусот од животни врз луѓе. “Данските одгледувачи на визони ја жртвуваа својата работа за општото добро. Ние им должиме...

Песков: Важно ќе се натпреваруваат нашите спортисти

Кремљ денеска изрази жалење што Меѓународниот олимписки комитет им забрани на руските спортисти да се натпреваруваат на следните две олимписки натпреварувања под нивното знаме и национална химна, но потенцира дека е важно што, сепак, тие ќе да може да...

(Видео) Мош дoби зaбpaнa зa paбoтa: Гocтитe бeгaлe пpeкy oгpaди

Кафулето Мош доби забрана за вршење на дејноста и е запечатен бидејќи доцна синоќа МВР во координација со ДПИ извршиле контрола во објектот и по завршувањето на работно време утврдиле дека се уште работи. Од полицијата велат дека контролата била извршена...

Bлaдaтa зaбpaни издaвaњe викeндички: Уcвoeни нoви pecтpиктивни мepки

Владата на денешната седница усвои дополнителни рестриктивни мерки за претстојниот празничен период со цел намалување на ширењето на коронавирусот. Се забранува давање под наем на викендички и други туристички капацитети за сместување на територијата на Република Македонија за групно собирање...

ТикТок ја „пpecкoкнa“ зaбpaнaтa на Трамп

TickTock повторно успеа да ја одложи забраната за апликацијата во Америка, откако федерален судија во Пенсилванија ја блокираше одлуката на администрацијата на претседателот Доналд Трамп. Судијата издаде прелиминарна забрана за низа одлуки на американското Министерство за трговија за блокадата на...

Словенија вoвeдyвa зaбpaнa зa движeњe мeѓy oпштинитe: Премиерот Јанша ги cooпшти лoшитe вecти пpeкy твитep

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, рече дека во вторник ќе биде воведена забрана за движење меѓу општините, што ќе важи за целата територија. Забраната ќе биде на сила во текот на седум дена и постепено ќе се олеснува во оние...

Србите и понатаму нема да можат во земјите од Европска унија

Земјите членки на ЕУ, денес ја сменија листата на третите земји за кои не важат рестрикциииите за влез во ЕУ, така да ограничувањето за патување на граѓаните на Србија продолжува да важи и во првата половина на Октомври. Лиистата...

Драма: 3aбpaнa зa eмитyвaњe нa „Зaдpyгa“ и kpивичнa пpиjaвa за Кристијан Голубовиќ

Советот на регуларното тело за електронски медиуми на Србија (РЕМ) одлучи да иницира изработка на правилник, со кој ќе се ограничи емитувањето на реални шоуа од 23 до 6 часот наутро, пренесува Мондо.рс. РЕМ исто така ќе поднесе кривична пријава...

МИЦКОСКИ:Наскоро ќе го слушнете мојот забранет говор!

Деновиве сите очекувања се свртени кон опозициската ВМРО-ДПМНЕ, со надеж дека нејзините пратеници ќе покажат одговорност во парламентот и ќе дадат поддршка на уставните измени кои се обврска од Договорот од Преспа, пишува Дојче веле. Христијан Мицкоски во разговор за...
- Advertisement -

Latest News

Уkpaдени pecпиратори во Шведска, преку Косово завршиле во Хрватска

Полициската станица на Медвеќак во Хрватска започна кривична истрага против млад човек (25) кој е осомничен дека набавил 24...
- Advertisement -