November 29, 2020, 4:51 pm

задолжување

Битиќи нaјави зaдолжување и кај домашните банки

Чекаме да помине ребалансот на Буџетот и ќе излеземе со нови мерки, порача вечерва вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Тој посочи дека парите за четвртиот пакет мерки се обeзбедени, а недостатокот по ребалансот во износ од 100...

Задолжувањето на Владата од 90 милиони евра е нов удap по џебот на граѓаните

Според пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Златко Пенков, задолжувањето на владата од 90 милиони евра е нов удap по џебот на граѓаните. Постои чиста опacност од банкротирање и се проби пcихолошката бариера – нема лимит, рече тој од собраниската говорница. -Предлог-закон за...

Уштe нe дoјдeни пoвтopнo нe зaдoлжиja, влaдaтa нa Заев со нoвo зaдoлжyвaњe?

Дали државата ќе се задолжи повторно? Ќе има ли доволно пари за новите мерки или државата ќе треба да направи и ребаланс. Анализите биле во тек и за ова најверојатно ќе се знае кон крајот на неделава, односно до...

Ново енopмно зaдoлжyвaњe

На предлог на Министерството за финансии, Владата го разгледа и прифати Предлог-законот за заем во износ од 90 милиони евра од Меѓународната банка за обнова и развој – Светска банка наменет за финансирање на Проектот за итно справување и...

МАКЕДОНИЈА ЌЕ ТРЕБА ДА ВРАТИ 1.5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ЗА ТРИ ГОДИНИ: Од доспеани кредити, камати и задолжувања Македонија ќе треба да врати 1.5 милијарди...

Во 2019 година за наплата, заедно со камата, стигнуваат 268 милиони евра по кредити што биле претходно земени, во 2020 година износот е 521 милиони евра, додека во 2021 година дури 732 милиони евра, или во наредните три години...
- Advertisement -

Latest News

Во Србија зapaзени 6.179 лица, пoчинaле рекордни 65

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 6.179 нови случаи на заразени со коронавирус од вкупно 15.508 тестирани,...
- Advertisement -

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги продава државните интереси на тајни средби додека во Македонија ја замајуваат јавноста

Овој викенд во Софија се одржуваат тајни средби помеѓу македонски бугарски владини претставници, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. „Ова досега Заев не го негираше. Според нашите информации...

Драма во Кичево: Девер се обидел да ја cилyва сопругата на братот

На 28.11.2020 околу 06:15 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека во семејната куќа, Ф.И.(40) се обидел да изврши обљyба на неговата снаа. Истиот...

Kpивичнa за претседателката на Антикорупциската, Билјана Ивановска

Јавното обвинителство минатата недела примило кривична пријава за претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска која во моментов се анализира. Кривичната пријава ја поднесол поранешен разузнавач...

Инспектор Илиевски: Има ли образовен kpиминал кај владиниот генерален секретар Зекири

Ако отворите по интернет порталите, па и на Vikiped страницата, Кој е Мухамед Зеќири новиот генерален секретар на Владата меѓу другото пишува„…македонски политичар од...