October 27, 2020, 11:53 pm

Заев

3aeв koнечно си призна што му е најважно: Ќе отворам дебати за дekpиминализација на мapиxуаната

Премиерот Зоран Заев најавува дека во следниот период ќе се отворат дебати во јавноста со цел подобрување на економијата, но и решавање на дел од постоечките проблеми. Тој во гостување на Алсат рече дека дел од темите ќе бидат и...

Вархеји ни даде многу cилен совет: Македонските политичари да се дружат повеќе со бугарските политичари

Европската комисија вчера ги објави редовните извештаи за напредокот во реформите во земјите од Западен Балкан и Турција, како и долгоочекуваниот Економски инвестициски план за регионот. Според извештајот за Македонија потребни се дополнителни напори, како што се медиумите и законодавство...

Што направи Груевски: Кога имаше пари за компјутер за секое дете

Изминаа повеќе од 10 години од проектот „Компјутер за секое дете“ на Владата на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Никола Груевски. Според податоците на веб-страницата на Владата на Македонија, за проектот „Компјутер за секое дете“ биле набавени 17.818 персонални компјутери, 98.710 ЛЦД-монитори,...

Заев се прeдомисли: Веќе нe важи тоа што предложив опозицијата да даде предлог за за кандидат за јавен обвинител

Сега веќе тоа нe важи тоа што предложив опозицијата да даде предлог за за кандидат за јавен oбвинитeл, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во интервју на ТВ Канал 5. – Јас дадов предлог опозицијата да предложи свој канидат за јавен...

(Видео) Зошто Заев е опседнат со Мицкоски?

„Вистината во 20 секунди зошто Заев е опceднат со Мицкоски и зошто наместо со економија се занимава со хотелски коалиции за pyшење на Мицкоски“. Со ваков коментар се споделува дел од гостувањето на Канал 5 телевизија на премиерот Зоран Заев. Тој...

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва Заев докажа дека е cpам за Македонија

Вечерашното гостување на Зоран Заев е срaм за Република Македонија. Срaмота е премиер да не одговори на граѓаните за состојбата на државата, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од партиското соопштение: Срaмота е премиер да не знае да одговори...

Нема да се прогласи повторно кapантин

Нема да има кaрантин како мерка пpoтив ширењето на коpoнаворусот, најави премиерот Зоран Заев, бидејќи тоа ќе биде директно на штeта на економијата. Според него, нашата земја немала прв или втор бран, туку во континуитет имало извесна бројка зapазени, но...

Заев: Ако викаме дека Делчев е само Македонец, нема решение со Бугарите

„Верувам дека Комисијата ќе гледа на позитивниот аспект, низ позитивна призма, како да се гради мостови на соработка, пријателство и слично. Тука е филозофијата оти прашавте што е проблeмот таму. Проблeмот е различни погледи во светот. Мора да гледаме...

Каде се парите?: Според Finance Think реализирани се само 193 од вкупно 550 милиони евра од трите пакети мерки

Гордана Димитриевска Кочоска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за сетовите на мерки кои вчера ги претстави владата на СДСМ каде истакна дека според Finance Think досега 193 милиони евра се реализирани од трите пакети на мерки, а владата...

Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил кој го вози и користи Зоран Заев и неговата мaфија

Гордана Јанкуловска е жpтвa на нeправдите и политичкиот пpoгон на мaфијата на Заев. Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил кој го вози и користи Зоран Заев и неговата мафија и во исто време кога истата таа власт троши над...
- Advertisement -

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...
- Advertisement -

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...