Архива на ознаки ЗАКОН ЗА ЈАЗИЦИ

ЏАФЕРИ:Ќе го потпишам Законот и без потпис на претседателот на државата

 • April 27, 2018
 • Коментари
Претседателот на собранието Талат Џафери смета дека нема да го прекрши Уставот ако го објави во Службен весник Законот за јазици само со негов потпис, без потпис на претседателот на државата. – Не сум опседнат со времето кога ќе се објави, не е тоа врзано со време, ќе го објавам кога ќе проценам – рече […]

ОСМАНИ СО ЗАКАНИ ДО ИВАНОВ: Има уште неколку дена можност да го потпише законот,ако не законот ќе си стапи во сила

 • April 13, 2018
 • Коментари
Вицепремиерот Бујар Османи му даде ултиматум на претседателот Иванов за Законот за употреба на јазици за кој тврди дека ќе може да се применува и без потпишување на указот. Тој има уште неколку дена можност да го потпише законот, ако не го стори тоа ќе остане запаметен во историјата како човек кој не дал никаков […]

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС:ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НЕ ГО ПРЕКРШИ УСТАВОТ, ЈА СПАСИ ДРЖАВАТА И НАЦИЈАТА ОД ВЕЛЕПРЕДАВСТВОТО НА ПАРЛАМЕНТАРНОТО МНОЗИНСТВО И ВЛАДАТА!

 • March 17, 2018
 • Коментари
17 март 2018 година, Торонто, Канада   – Претседателот на Републиката не го прекрши Уставот со непотпишувањето на указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, туку ја спаси нацијата и државата од велепредавството на парламентарното мнозинство и Владата! Тие што го обвинуваат на претседателот на Републиката за “флагрантно кршење на Уставот“, нека ја […]

ОМД БАРА ИМПИЧМЕНТ НА ЏАФЕРИ: Колективна оставка од владата и нејзината коалиција

 • March 15, 2018
 • Коментари
Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) најостро го осудува неуставното и собраниското отстапување од деловникот при донесување на законот за јазици, и притоа повикува на поништување на истото. Воедно, ОМД ги повикува политичките субјекти кои се произнесоа против законот за употреба на јазиците, да поднесат собраниска иницијатива за импичмент на и така незаконски избраниот претседател на Собранието, […]

ЏЕВАТ АДЕМИ:Законот за јазиците е еден од столбовите на политичката коалиција

 • March 9, 2018
 • Коментари
Зборувајќи за усвојување на законот за јазиците, пратеникот на ДУИ, Џеват Адеми во емисијата „Патот кон“ на Алсат телевизија рече дека меѓу двата субјекти од владејачката коалиција СДСМ и ДУИ нема дилема околу донесувањето на Законот за службена употреба на албанскиот јазик .   -Нема простор да има било какви промени макар биле тие и козметички. Парламентарното […]

ДЕНЕС ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ ПРЕД ПРАТЕНИЦИТЕ: Неизвесно , дали пратениците ќе расправаат за амандманите

 • March 6, 2018
 • Коментари
Талат Џафери за денеска напладне го закажа продолжението на 32-та седница на која на дневен ред е и за Законот за употреба на јазиците, за кој опозициската ВМРО-ДПМНЕ има поднесено над 35.000 амандмани. Засега нема информации дали пратениците ќе расправаат за амандманите и како ќе се надмине оваа ситуација која може да предизвика блокада на […]

ДЕНЕС ЗАКОНОТ ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ ПОВТОРНО ВО СОБРАНИЕ: Законот не беше потпишан од претседателот на државата Ѓорге Иванов

 • January 29, 2018
 • Коментари
Собранието на Република Македонија денеска во 11 часот треба да ја почне 32. седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците. Овој Закон беше вратен од страна на претседателот на државата Ѓорге Иванов без потпишан указ и со бројни укажувања. Од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесени се над 32.000 амандмани, што […]

(ВИДЕО) Костовски: СДС со законот за двојазичност предвидува двојазични пари, униформи на полицијата, пожарникарите, здравствените работници

 • November 17, 2017
 • Коментари
„СДС воведува нефункционална двојазичност во цела држава спротивно на Уставот. ВМРО-ДПМНЕ таков закон не поддржува. Со член 1 став 2 од предлог законот, кој вели, цитирам: „Друг јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните (албански јазик), исто така, е службен јазик и неговото писмо, согласно овој закон“. Заев велеше дека двојазичноста и Тиранската платформа […]

ВЕДНАШ ГО ПРИМЕНИЈА ЗАКОНОТ: Османи и Адеми на албански јазик ја соопштија веста за законот на Фејсбук

 • August 5, 2017
 • Коментари
Вицепремиерот Бујар Османи и министерот без ресор задолжен за дијаспората Едмонд Адеми на албански јазик ја соопштија веста дека на владина седница поминал Законот за употребата на албанскиот јазик. Вицепремиерот и министер за евроинтеграции Бујар Османи на својот Фејсбук профил напиша дека предлог законот поминал и дека го содржи знакот на Европската унија, што значи […]

ГЛАВЕН ПРИОРИТЕТ НА НОВАТА ВЛАДА: Албанскиот јазик како втор официјален

 • May 19, 2017
 • Коментари
Уредувањето на албанскиот како втор официјален јазик ќе биде еден од првите приоритети на новата влада. Ова го потврди и лидерот на ДУИ Али Ахмети. -Сигурно и од голема важност е да се даде порака дека ова е почеток на многу очекуваните реформи почнувајќи од тие во судството, но не заборавајќи дека оваа земја е […]
Страница 1 од 212 »