ЗАКОН ЗА ЈАЗИЦИ

ЏАФЕРИ:Ќе го потпишам Законот и без потпис на претседателот на државата

Претседателот на собранието Талат Џафери смета дека нема да го прекрши Уставот ако го објави во Службен весник Законот за јазици само со негов потпис, без потпис на претседателот на државата. – Не сум опседнат со времето кога ќе се...

ОСМАНИ СО ЗАКАНИ ДО ИВАНОВ: Има уште неколку дена можност да го потпише законот,ако не законот ќе си стапи во сила

Вицепремиерот Бујар Османи му даде ултиматум на претседателот Иванов за Законот за употреба на јазици за кој тврди дека ќе може да се применува и без потпишување на указот. Тој има уште неколку дена можност да го потпише законот, ако...

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС:ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НЕ ГО ПРЕКРШИ УСТАВОТ, ЈА СПАСИ ДРЖАВАТА И НАЦИЈАТА ОД ВЕЛЕПРЕДАВСТВОТО НА ПАРЛАМЕНТАРНОТО МНОЗИНСТВО И ВЛАДАТА!

17 март 2018 година, Торонто, Канада   - Претседателот на Републиката не го прекрши Уставот со непотпишувањето на указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, туку ја спаси нацијата и државата од велепредавството на парламентарното мнозинство и Владата! Тие...

ОМД БАРА ИМПИЧМЕНТ НА ЏАФЕРИ: Колективна оставка од владата и нејзината коалиција

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) најостро го осудува неуставното и собраниското отстапување од деловникот при донесување на законот за јазици, и притоа повикува на поништување на истото. Воедно, ОМД ги повикува политичките субјекти кои се произнесоа против законот за употреба...

ЏЕВАТ АДЕМИ:Законот за јазиците е еден од столбовите на политичката коалиција

Зборувајќи за усвојување на законот за јазиците, пратеникот на ДУИ, Џеват Адеми во емисијата „Патот кон“ на Алсат телевизија рече дека меѓу двата субјекти од владејачката коалиција СДСМ и ДУИ нема дилема околу донесувањето на Законот за службена употреба на албанскиот...

ДЕНЕС ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ ПРЕД ПРАТЕНИЦИТЕ: Неизвесно , дали пратениците ќе расправаат за амандманите

Талат Џафери за денеска напладне го закажа продолжението на 32-та седница на која на дневен ред е и за Законот за употреба на јазиците, за кој опозициската ВМРО-ДПМНЕ има поднесено над 35.000 амандмани. Засега нема информации дали пратениците ќе расправаат...

ДЕНЕС ЗАКОНОТ ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ ПОВТОРНО ВО СОБРАНИЕ: Законот не беше потпишан од претседателот на државата Ѓорге Иванов

Собранието на Република Македонија денеска во 11 часот треба да ја почне 32. седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците. Овој Закон беше вратен од страна на претседателот на државата Ѓорге Иванов без потпишан указ...

(ВИДЕО) Костовски: СДС со законот за двојазичност предвидува двојазични пари, униформи на полицијата, пожарникарите, здравствените работници

„СДС воведува нефункционална двојазичност во цела држава спротивно на Уставот. ВМРО-ДПМНЕ таков закон не поддржува. Со член 1 став 2 од предлог законот, кој вели, цитирам: „Друг јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните (албански јазик), исто така, е...

ВЕДНАШ ГО ПРИМЕНИЈА ЗАКОНОТ: Османи и Адеми на албански јазик ја соопштија веста за законот на Фејсбук

Вицепремиерот Бујар Османи и министерот без ресор задолжен за дијаспората Едмонд Адеми на албански јазик ја соопштија веста дека на владина седница поминал Законот за употребата на албанскиот јазик. Вицепремиерот и министер за евроинтеграции Бујар Османи на својот Фејсбук профил...

ГЛАВЕН ПРИОРИТЕТ НА НОВАТА ВЛАДА: Албанскиот јазик како втор официјален

Уредувањето на албанскиот како втор официјален јазик ќе биде еден од првите приоритети на новата влада. Ова го потврди и лидерот на ДУИ Али Ахмети. -Сигурно и од голема важност е да се даде порака дека ова е почеток на...
- Advertisement -

Latest News

Албански глисер криумчарел предмети преку Охридсото Езеро

Полициски службеници од ПС „Охридско езеро“ на 2 август пред полноќ во с.Радожда, Струшко забележале глисер со албански национални...
- Advertisement -

Состојба по општини во Скопје, најмногу зaразени во Чаир, Аеродром и Кисела Вода

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.128, бројката на оздравени пациенти е 6.972, на починати е 500,...

Шефот на кабинетот на Болсонарo позитивен на Ковид-19

Шефот на кабинетот на бразилскиот претседател Жаир Болсонарo, генералот Валтер Брага Нето, е позитивен на коронавирусот, соопшти денеска неговата канцеларија. Тој е седми од 23...

Скопје и Штип со најмногу зaболени, над 200 случаи во уште неколку градoви

Скопје е на врвот со најмногу активни случаи на ковид-19 или вкупно 1363 лица, а веднаш зад него на листата е Штип со 430....

(Видео) Голем пожaр во Калифорнија, огнената стихија се шири веќе четири дена

Пожарот наречен Епл Фајр, кој се распламти во петокот во Калифорнија, а кој досега се ширеше во округот Риверсајд и Сан Бернардино, уништи најмалку...