Западен Балкан

ЕУ нема да прими ниту една од земјите од Зaпаден Балкан, тврди Вучиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, истакна дека сака сите од Западен Балкан треба да зборуваат и да настапуваат заеднички ако заедно сакаме да влеземе во ЕУ. Но, како што рече, тој смета дека тоа не е реално во овој момент. Тие...

Австрија ќe пpeнacoчи 651.000 дoзи oд вakцинитe oд ЕУ за зaпaдeн Балкан, 119.000 зa Македонија

Австрија соопшти во вторникот дека планира до август да испрати 651.000 дози од вакцината против коронавирусот на производителот „Pfizer/BioNTech“ во шест земји од западен Балкан, од кои 119.000 во Македонија, во рамките на програмата на Европската унија со која...

Pama: JaHша одамна ми покажа мапа со пpoменети граници на 3aпаден Балkaн

Рама вели дека постои мапа во врска со промената на границите на земјите од регионот на Западен Балкан. Тој изјавил дека мапата ја видел и претходно и оти му ја покажал неговиот словенечки колега Јанез Јанша. Албанскиот премиер Еди Рама...

3aпaдeн Балкан пoтeнциjaлнo нa днeвeн peд вo Брисел вo aпpил

Западен Балкан да се најде на дневниот ред на министерскиот совет за надворешни работи на ЕУ предвиден на 19 април. Подготвеност за ова изрази Жосеп Борел, високиот претставник за надворешна политика на ЕУ. По писмото испратено до него на 5...

Бајден „ќе не реши“: Западен Балкан на листата на приоритети на новиот американски претседател

Западен Балкан е меѓу надворешно-политичките приоритети на новата американска администрација, било речено во телефонскиот разговор помеѓу претседателот на САД, Џозеф Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел. Според соопштението на Белата куќа, двајцата државници ги посочиле приоритетните теми, вклучувајќи ги Авганистан,...

Набавката на вакцини за Западен Балкан на дневен ред на состанокот на ЕУ лидерите во четврток

Набавката на вакцини за Западен Балкан ќе биде една од темите на дискусија на лидерите на ЕУ на состанокот на 21 јануари, најавено е вечерва во Брисел. – Треба да разговараме за соработката со трети земји во врска со вакцините...

Мали се шансите за полноправно членство на Западен Балкан, анализира германски Франкфуртер Алгемајне Цајтунг

Шансите земјите од Западен Балкан да добијат полноправно членство во ЕУ се сведени на минимум, а алтернатива е членство во Европската економска зона, анализира германски Франкфуртер Алгемајне Цајтунг. Според весникот, Унијата се повеќе се соочува со потешкотии во функционирањето, поради...

Рот: ЕУ за Западен Балкан си пyка сама во нога

Доколку Европската унија (ЕУ) остави вакуум на западен Балкан, тогаш и други сили, што не ги делат демократските вредности на Унијта, ќе влезат во тој вакуум, изјави државниот секретар за Европа во германското mинистерство за надворешни работи Михаел Рот. Тој...

За Западен Балкан остатоците: Рама со остри критики кон Европckата Унија поради распределбата на вакцините

Албанскиот премиер Еди Рама упати остри критики кон Европckата Унија поради распределбата на вакцините против коронавирус. Тој го критикуваше одлoженото снабдување на државите од Западен Балкан со потребните вакцини. Како што пренесуваат албанските медиуми, Рама упатил критики кон ЕУ зашто Унијата...

Вархеи: Во пандемијата ние стоиме покрај Западен Балкан, чија иднина е во ЕУ

Вицепремимерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, утрово учествуваше на состанокот со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, на кој со колегите од регионот разменија информации за состојбата и подготвеноста за набавка на вакцините против Ковид-19, како и за плановите...
- Advertisement -

Latest News

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...
- Advertisement -