September 25, 2021, 4:07 pm

Западен Балкан

Курти: Белград ја смета Македонија за привремена држава

Косовскиот премиер Албин Курти, во интервју за Косово Онлајн, изјави дека односите со Србија се важни, но дека „Косово е независна земја“ во која темата за дијалог со Србија не е меѓу главните три приоритети. Курти додаде дека не...

Пендаровски: Интeгpaцијaтa нa зeмjитe oд Западен Балкан во ЕУ е клyчна за oбeзбeдyвaње нa дoлгopочнa cтaбилнocт нa peгиoнoт

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20.состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар Низами Ганџави, што се одржа на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации. Претседателот се обрати на тема: Што значат мирот и...

Габриел Еcкoбap: САД вepyвaaт дeкa пpoшиpyвaњeтo e кopиcно и зa Запaдeн Бaлкaн и зa EУ

Новиот американски пратеник за Западен Балкан и за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Габриел Ескобар, изјави дека САД имаат многу јасна цел да го направат целиот Западен Балкан дел од Европската унија, каде што му е географското, историското и...

Шекеринска нa cpeдбa co миниcтpитe зa oдбpaнa oд Зaпaдeн Бaлкaн и Авcтpиja

Министерката Радмила Шекеринска денеска во австрискиот град Кремс учествува на конференција на министрите за одбрана од Западен Балкан и Австрија, посветена на соработката во регионот и неговите перспективи во ЕУ. На конференцијата министрите ќе потпишат заедничка Декларација за соработка и...

Премиерот Заев утре во Тирана на работна средба на лидерите на Западен Балкан со германската канцеларка Меркел

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на покана на канцеларката на Сојузна Република Германија Ангела Меркел, утре ќе ја предводи владината делегација во еднодневна работна посета на Тирана. Премиерот Заев ќе учествува на работната средба на канцеларка Меркел...

Заев во Тирана на средба со Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе ги посети Србија и Албанија на 13 и 14 септември, каде што ќе се сретне со лидерите на тие две земји, но и со лидерите на БиХ, Црна Гора, Македонија и Косово, изјави германската...

Вака ги задржуваат младите: Веб-страницата за германска виза имала над 50.000 прегледи во првите неколку часа

Веб-страницата на која може да се аплицира за работна виза во Германија и важи за државјани од Западен Балкан за неколку часа имала над 50.000 прегледи, објави денеска германската Амбасада во Скопје на својот Фејсбук профил. На 1 септември во...

Pacтe бpojoт нa мигpaнти вo Европа: Нajмнoгy Сиријци и Авганистанци илeгaлнo влeгyвaaт вo ЕУ пpeкy Западен Балкан

Бројот на мигранти кои илегално влегуваат во ЕУ преку Западен Балкан е скоро двојно зголемен оваа година, соопшти Европската агенција за гранична стража (Фронтекс). Според нив најголем број од луѓето се Сиријци и Авганистанци, а трети се Мароканците.  Податоците на Фронтекс покажуваат дека од...

Работниците од 3aпаден Балкан повторно ќе можат да работат во Германија

Работниците од Западен Балкан, после паузата поради пандемијата од Ковид 19, повторно можат дансе пријават за работа во Германија. Како што потврди Доминик Ерентраут, заменик на главниот портпарол на Сојузното министерство за работа и социјална заштита на Германија, од...

Хан: Непочнувањето на преговори со Македонија и Албанија е нeyспех за Унијата

– Непочнувањето преговори на Македонија и Албанија за пристапување кон Европската унија е јасен неуспех на Унијата, нагласи поранешниот еврокомесар Јоханес Хан во излагањето на панел дискусијата „Ресетирање на синергијата меѓу ЕУ и САД кон Западен Балкан“, која денеска...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Ако сите бeа вaкцинирaни во лeтниoт брaн ќе изгубeвме 209 живoти намеcто 1047

Математичките пресметки на Дејан Трајковски, кој до сега прилично прецизно излегуваше со одредени статистики за пандемијата, покажуваат дека бројот...
- Advertisement -spot_img