October 24, 2021, 3:53 am

Западен Балкан

Шекеринска нa cpeдбa co миниcтpитe зa oдбpaнa oд Зaпaдeн Бaлкaн и Авcтpиja

Министерката Радмила Шекеринска денеска во австрискиот град Кремс учествува на конференција на министрите за одбрана од Западен Балкан и Австрија, посветена на соработката во регионот и неговите перспективи во ЕУ. На конференцијата министрите ќе потпишат заедничка Декларација за соработка и...

Премиерот Заев утре во Тирана на работна средба на лидерите на Западен Балкан со германската канцеларка Меркел

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на покана на канцеларката на Сојузна Република Германија Ангела Меркел, утре ќе ја предводи владината делегација во еднодневна работна посета на Тирана. Премиерот Заев ќе учествува на работната средба на канцеларка Меркел...

Заев во Тирана на средба со Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе ги посети Србија и Албанија на 13 и 14 септември, каде што ќе се сретне со лидерите на тие две земји, но и со лидерите на БиХ, Црна Гора, Македонија и Косово, изјави германската...

Вака ги задржуваат младите: Веб-страницата за германска виза имала над 50.000 прегледи во првите неколку часа

Веб-страницата на која може да се аплицира за работна виза во Германија и важи за државјани од Западен Балкан за неколку часа имала над 50.000 прегледи, објави денеска германската Амбасада во Скопје на својот Фејсбук профил. На 1 септември во...

Pacтe бpojoт нa мигpaнти вo Европа: Нajмнoгy Сиријци и Авганистанци илeгaлнo влeгyвaaт вo ЕУ пpeкy Западен Балкан

Бројот на мигранти кои илегално влегуваат во ЕУ преку Западен Балкан е скоро двојно зголемен оваа година, соопшти Европската агенција за гранична стража (Фронтекс). Според нив најголем број од луѓето се Сиријци и Авганистанци, а трети се Мароканците.  Податоците на Фронтекс покажуваат дека од...

Работниците од 3aпаден Балкан повторно ќе можат да работат во Германија

Работниците од Западен Балкан, после паузата поради пандемијата од Ковид 19, повторно можат дансе пријават за работа во Германија. Како што потврди Доминик Ерентраут, заменик на главниот портпарол на Сојузното министерство за работа и социјална заштита на Германија, од...

Хан: Непочнувањето на преговори со Македонија и Албанија е нeyспех за Унијата

– Непочнувањето преговори на Македонија и Албанија за пристапување кон Европската унија е јасен неуспех на Унијата, нагласи поранешниот еврокомесар Јоханес Хан во излагањето на панел дискусијата „Ресетирање на синергијата меѓу ЕУ и САД кон Западен Балкан“, која денеска...

Јанша: Пepcпeктивaтa нa Зaпaдниoт Бaлкaн кoн ЕУ тpeбa повтopнo дa зaживee

Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, утрово ги презентира приоритетите на претседателството на неговата земја со ЕУ, меѓу кои е и Западниот Балкан, а претседателката на Европската Комисија се надева дека за овие шест месеци ќе бидат отворени преговорите со Македонија...

Меркел најави донација од три милиони дози вакцини за Западен Балкан

Германија ќе донира три милиони дози вакцини против Ковид-19 за земјите од Западен Балкан, изјави денеска германската канцеларка, Ангела Меркел. „Ќе го сториме тоа што е можно поскоро“, нагласи таа на прес-конференцијата по Самитот на Берлинскиот процес за Западен Балкан,...

Курц: Caмитoт вo Бepлин ќe ja пoтвpди eвpoпcкaтa пepcпeктивa нa Зaпaдeн Бaлкaн

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека Западен Балкан е во непосредна близина на Австрија и дека Австрија е многу заинтересирана за стабилноста и европската иднина на тој регион. – Западен Балкан е регион во непосредна близина на Австрија, со кој...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img