October 24, 2021, 4:04 am

Западен Балкан

Пpeмиеpoт Зоран Заев ќe yчecтвyвa на Бepлинcкиoт Caмит зa Зaпaдeн Бaлкaн

Попладнево со почеток во 15:00 часот, премиерот Зоран Заев ќе учествува на Берлинскиот Самит за Западен Балкан. Самитот ќе го отвори федералната канцеларка на Германија, Ангела Меркел, а на истиот ќе се обратат шефовите на Влади од Западен Балкан, челниците...

(Видео) Пендаровски нa Пpecпa фopyм: Вpeмe e зa peceтиpaњe и нaпpeдoк нa дpжaвитe oд Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски, денеска учествуваше на меѓународната конференција „Преспа форум за дијалог" и се обрати на пленарната сесија на високо ниво на тема: „Ресетирање на синергијата ЕУ-САД кон Западен Балкан". „Политичката волја за да се воспостави нова синергија не е...

Вучиќ, Рама и Заев: Ha зeмjите oд Западен Балкан им e пoтpeбнa ЕУ кoлкy штo и ce тиe пoтpeбни нa ЕУ

Во рамките на иницијативата за засилена регионална соработка претседателот на Република Србија Александар Вучиќ, претседателот на Владата на Република Албанија Еди Рама, и претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска одржаа работна средба преку интернет конференциска врска...

Австрија вети милион дози од ваkцините за Западен Балкан

Австрија ќе обезбеди милион дози од вакцините против Covid-19 за земјите од Западен Балкан покрај дозите коишто веќе ги испрати во овој регион во името на Европската унија, изјави денес австрискиот канцелар Себастијан Курц. Канцеларот го најави тоа по самитот...

Курти одби да ја потпише Декларацијата на Самитот на Западен Балкан бидејќи на документот не пишувало Република Косово

Заедничката декларација, по самитот на лидерите на земјите од Западен Балкан во Тирана, не беше усвоена затоа што премиерот на Приштина, Албин Курти, во последен момент побара документот да гласи „Република Косово“, Танјуг научи. Изворот на агенцијата наведува дека декларацијата...

Амepикaнcкaтa „цpнa лиcтa” нaдгpaдeнa и пpoшиpeнa, нo зaceгa бeз нoви имињa

Американските санкции се „проширени и надградени” со Таргетирање на корупцијата, кршење на човековите права и закани за демократијата во регионот на Западен Балкан, но нови имиња на листата засега не се најавуваат.  „САД сметаат дека корупцијата е закана за економската...

Утре Самит на земјите од Западен Балкан во Тиpaна

Во палатата на бригадите во Тирана утре ќе се одржи Самит на земјите од Западен Балкан. Со самитот ќе претседава албанскот премиер Еди Рама, а ќе учествуваат евокомесарот за проширување и добрососедство, Оливер Вархеји, претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановќ,...

Европската унија одобри финансиска помош од 14 милијарди евра за Западен Балкан и Турција

Европскиот парламент и Советот на ЕУ постигнаа политички договор за нов Инструмент за претпристапна помош (ИПА 3), со вкупен буџет од 14,162 милијарди евра за Западен Балкан и Турција, за периодот 2021-2027 година. Тоа е инструмент што ги поддржува земјите-кандидати...

Пет европски земји иcпратија нон-пејпер за Западен Балкан до раководството на Европската унија

Четирите земји од Вишеградската група, Унгарија, Полска, Чешка и Словачка, но и Австрија, испратија нов нон-пејпер до раководството на Европската унија. Овој неформален документ се однесува на Западен Балкан, пренесува Кликс. Овој документ не се занимава со прашањето на границите...

Палмер: „Ако САД и Европа нe ce пocвeтaт нa Зaпaдeн Бaлкaн, дpyги cили ќe гo иcкopиcтaт тoa“

Заменик помошникот државен секретар на САД за Евроазија Метју Палмер вели дека е „многу важно“ Соединетите американски држави да покажат посветеност на Западен Балкан, бидејќи во спротивно другите сили ќе го искористат празниот простор. ,,Ако не сме ниту ние ниту...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img