December 8, 2021, 11:04 pm

Западен Балкан

Caмит зa Западен Балкан вo oктoмвpи зa вpeмe нa слoвeнeчкoтo пpeтceдaтeлcтвo co ЕУ

За време на словенечкото претседателство со Европската унија, во втората половина на годината, ќе се одржи вонреден Самит посветен на Западен Балкан, односно за проширување на Унијата со земјите од регионот, соопштија премиерите на Грција и Словенија Кирјакос Мицотакис...

Земјите од Г7 ја одредија судбината на Западен Балкан

Според пензионираниот дипломат Зоран Миливојевиќ, позицијата Г7, претставена по самитот во Лондон на министрите за надворешни работи на тие земји, може да се смета за платформа за понатамошно политичко дејствување на западниот сојуз поврзан со овој регион, а тоа...

Не е во наш интерес промена на границите на Западен Балкан, порача американскиот абасадор во Косово

Американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет, изјави дека ниту САД, ниту нивните европски партнери немаат интерес да промовираат каква било размена на територии. „Не знам кој ги пишува овие неофицијални документи, но кој ги пишува, секако е задоволен од прекумерната...

ЕУ нема да прими ниту една од земјите од Зaпаден Балкан, тврди Вучиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, истакна дека сака сите од Западен Балкан треба да зборуваат и да настапуваат заеднички ако заедно сакаме да влеземе во ЕУ. Но, како што рече, тој смета дека тоа не е реално во овој момент. Тие...

Австрија ќe пpeнacoчи 651.000 дoзи oд вakцинитe oд ЕУ за зaпaдeн Балкан, 119.000 зa Македонија

Австрија соопшти во вторникот дека планира до август да испрати 651.000 дози од вакцината против коронавирусот на производителот „Pfizer/BioNTech“ во шест земји од западен Балкан, од кои 119.000 во Македонија, во рамките на програмата на Европската унија со која...

Pama: JaHша одамна ми покажа мапа со пpoменети граници на 3aпаден Балkaн

Рама вели дека постои мапа во врска со промената на границите на земјите од регионот на Западен Балкан. Тој изјавил дека мапата ја видел и претходно и оти му ја покажал неговиот словенечки колега Јанез Јанша. Албанскиот премиер Еди Рама...

3aпaдeн Балкан пoтeнциjaлнo нa днeвeн peд вo Брисел вo aпpил

Западен Балкан да се најде на дневниот ред на министерскиот совет за надворешни работи на ЕУ предвиден на 19 април. Подготвеност за ова изрази Жосеп Борел, високиот претставник за надворешна политика на ЕУ. По писмото испратено до него на 5...

Бајден „ќе не реши“: Западен Балкан на листата на приоритети на новиот американски претседател

Западен Балкан е меѓу надворешно-политичките приоритети на новата американска администрација, било речено во телефонскиот разговор помеѓу претседателот на САД, Џозеф Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел. Според соопштението на Белата куќа, двајцата државници ги посочиле приоритетните теми, вклучувајќи ги Авганистан,...

Набавката на вакцини за Западен Балкан на дневен ред на состанокот на ЕУ лидерите во четврток

Набавката на вакцини за Западен Балкан ќе биде една од темите на дискусија на лидерите на ЕУ на состанокот на 21 јануари, најавено е вечерва во Брисел. – Треба да разговараме за соработката со трети земји во врска со вакцините...

Мали се шансите за полноправно членство на Западен Балкан, анализира германски Франкфуртер Алгемајне Цајтунг

Шансите земјите од Западен Балкан да добијат полноправно членство во ЕУ се сведени на минимум, а алтернатива е членство во Европската економска зона, анализира германски Франкфуртер Алгемајне Цајтунг. Според весникот, Унијата се повеќе се соочува со потешкотии во функционирањето, поради...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Фото) Ископан скелет од досега непознато животно, научниците немаат објаснување

Копајќи во дворот на стара фабрика за предење во источната турска провинција Игдир минатата недела, работници открија животински скелет...
- Advertisement -spot_img