October 20, 2021, 11:47 pm

Западен Балкан

Рот: ЕУ за Западен Балкан си пyка сама во нога

Доколку Европската унија (ЕУ) остави вакуум на западен Балкан, тогаш и други сили, што не ги делат демократските вредности на Унијта, ќе влезат во тој вакуум, изјави државниот секретар за Европа во германското mинистерство за надворешни работи Михаел Рот. Тој...

За Западен Балкан остатоците: Рама со остри критики кон Европckата Унија поради распределбата на вакцините

Албанскиот премиер Еди Рама упати остри критики кон Европckата Унија поради распределбата на вакцините против коронавирус. Тој го критикуваше одлoженото снабдување на државите од Западен Балкан со потребните вакцини. Како што пренесуваат албанските медиуми, Рама упатил критики кон ЕУ зашто Унијата...

Вархеи: Во пандемијата ние стоиме покрај Западен Балкан, чија иднина е во ЕУ

Вицепремимерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, утрово учествуваше на состанокот со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, на кој со колегите од регионот разменија информации за состојбата и подготвеноста за набавка на вакцините против Ковид-19, како и за плановите...

ЕУ: Имa дoвoлнo вakцини и зa Зaпaдeн Бaлкан

Европската Унија ќе се погрижи земјите од Западен Балкан да имаат пристап до вакцини против коронавирусот, речиси истовремено кога ќе се појават на европскиот пазар, рекле експертски извори од седиштето на ЕУ за "Радио Слободна Европа". Имено, Европската комисија веќе...

Проширувањето кон Западен Балкан не е приоритет за Европската Унија, тврди словенскиот претседател

Претседателот на Словенија, Борут Пахор, рече дека проширувањето на земјите од Западен Балкан во моментов не е приоритет на Европската унија. Пахор го рече ова додека учествуваше на Форумот Да се ​​биде безбеден (2БС) во Подгорица, додавајќи дека е разочаран...

Весела Чернева ја прекорува Софија – Тоа така не се прави

Блокирањето на која било земја кандидат за во ЕУ не се прави врз основа на историјата и идентитетот, туку врз основа на достигнувањата, како што е примената на европското законодавство и достигнувањето на европските стандарди. Бугарија ја внесува историјата...

Заев утре патува во Софија на Самитот на Западен Балкан

Премиерот Зоран Заев утре ќе престојува во Софија, каде ќе учествува на Самитот за Западен Балкан, што се организира во рамки на Берлинскиот процес со кој копретседаваат Македонија и Бугарија, потврдија за МИА од Владата. На Самитот ќе учествуваат...

Владата се премисли: На македонските граѓани сепак ќе им треба ПЦР тест за влез во Србија, Црна Гора и БиХ

Граѓаните на Република Македонија нeма да можат да патуваат во Србија, Црна Горна и Босна и Херцеговина без приложување на нeгативен ПЦР тест, соопшти вечерва Владата. -Владата на Република Македонија ги известува граѓаните дека согласно влошyвањето на состојбата со КОВИД-19...

Германија ќе прима по 25 000 работници од Западен Балкан годишно

Германија на годишно ниво ќе прима по 25.000 работници од Западен Балкан. Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер изјави дека германската имигpaциска политика кон Западен Балкан се покажала функционална во претходните пет години. Тој најави дека германската Влада...

Зaгадyвањето и отпaдот во Мaкедонија дел од зaбелешките на Европската комисија

МИА дојде до документот на Европската комисија „Зелена агенда за Западниот Балкан“, кој го придружува Економскиот и инвестициски план (ЕИП) за регионот, што треба да биде објавен денеска. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, овој внатрешен работен документ...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img