December 2, 2021, 5:12 am

Западен Брег

Пpekpшен мировниот договор: Убиeн Палестинец во нов koнфликт во Западен брег

Израелските сили денеска убија Палестинец за време на конфликт на окупираниот Западен брег, јави палестинското Министерство за здравство. Тензиите во регионот и натаму се високи и покрај примирјето постигнато минатата недела помеѓу Израел и палестинското милитантно движење Хамас во Газа,...

(Во живо) Започна нова интифaда: Хаоc на Западниот брег по пpekинот на огнот со Израел

Палестинците протестираат на Западниот брег по прекинот на огнот Израел-Хамас. Израел и Хамас се согласија на, како што објави Кабинетот на премиерот Бенјамин Нетанјаху, меѓусебно и безусловно примирје кое требаше да стапи во сила во 2 часот по полноќ....

САД гo пoтвpдиja cтaвoт: Зaпaдниoт Бpeг e okyпиpaнa тepитopиja

Стејт департментот на САД ја потврди својата позиција дека го смета Западниот брег како територија окупирана од Израел, пренсува „Мидл Ист монитор“. „Историски факт е дека Израел ги окупираше Западниот брег, Газа и Голанската Висорамнина по војната во 1967 година“,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...
- Advertisement -spot_img