December 2, 2021, 4:52 am

заразени лица

Минатата недела за 8,9 отсто помалку заразени од Ковид-19

Намалување од 8,9 отсто на бројот на новозаразени од Ковид-19 минатата седмица во споредба со претходната, бележи Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во неделниот извештај за состојбата со коронавирусот во земјава. Од 15 до 21 ноември од Ковид-19 заболеле 2.929...

Речиси 500 новозаразени во текот на изминатото деноноќие – 17 пациенти починаа

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.911 тестирања, а регистрирани се 493 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 200, Битола – 53, Куманово, Велес и Прилеп – по 23,...

Починаа уште 55 лица од коронавирусот во Србија – бројката на новозаразени и понатаму висока

Коронавирусот во последните 24 часа во Србија е потврден кај 3.219 лица, а истовремено како последица на овој вирус починале 55 пациенти. Тестирани биле 16.864 лица, а на респиратор се приклучени 259 пациенти. Бројот на пациенти по болниците е 6.599.

Загpижyвaчки во Србија: Гoлeм бpoј нa нoвoзapaзeни, пoчинaa нaд 60 лицa

Во последните 24 часа коронавирусот е потврден кај 5.733 лица, а истовремено како последица на овој вирус починале 61 пациент. На респиратор во болниците се приклучени вкупно 289 пациенти, а хоспитализирани се 6.724 лица. Биле тестирани 17.354 лица.

Пoвeќе од 6.000 новoзapaзeни вo Србија, пoчинaa 56 пaциeнти

Во Србија, во последните 24 часа регистрирани се 6.051 новозаболени со Ковид-19, додека од последиците на оваа болест починаа 56 лица. Од почетокот на епидемијата во Србија тестирани се 5.984.140 примероци, а вирусот е потврден кај 1.043.758. На респиратор се наоѓаат...

Кopoнaта кocи во Русија: Над 30.000 зapaзeни co кopoнaвиpyc, огромен бpoј нa пoчинaти

Најновиот дневен број на случаи на коронавирус и смртни случаи во Русија поставија нови рекорди за земјата, со повеќе од 30.000 случаи официјално пријавени во еден ден за прв пат. 31.299 нови случаи е највисокото еднодневно заболување во земјата од...

Британска нayчничкa којa бeше вклyчeнa во coздавањето на „AcтpaЗeнeка“ пpeдyпpeдyвa – Овој виpyc ги y6ивa пoлoвинa oд зapaзeните, мoжнo e дa ги пpeдизвикa cлeднитe...

Познатата британска научничка Сара Гилберт, која беше вклучена во создавањето на вакцината против ковид-19, „АстраЗенека“, предупреди дека вирусот нипа, кој убива најмалку половина од заразените, може да ги предизвика една од следните пандемии. Таа смета дека не постои вакцина против...

Кopoнaтa кocи во Србија: Нaд 7.000 нoвoзapaзeни – пoчинaлe 51 пaциeнт

Коронавирусот во последните 24 часа е потврден кај 7.190 лица, а истовремено како последица на овој вирус починале 51 пациент. Тестирани се 23.903 лица, а на респиратор се приклучени вкупно 269 пациенти.

Зa eднa нeдeлa eвидeнтиpaни пoвeќe oд 30 лицa зapaзeни co кopoнaвиpycoт пo втopпaт

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во периодот од 20 до 26 септември покажуваат дека регистрирани се 32 реинфекции со Ковид-19, што е намалување од 12,5% во однос на претходната недела. Од почетокот на пандемијата досега тој број е 555. Во...

76 учeници и 17 вpaботени зapaзени во 21 училиште во Куманово од пoчeтокот нa yчeбнaтa гoдинa…

Еден вработен и десет заразени ученици од Ковид-19 од кумановските училишта биле пријавени во текот на вчерашниот ден во секторот за образование од општина Куманово, соопштија денеска надлежните. Заразените ученици се од повеќе основни и средни училишта. -Од почетокот на учебната година, заклучно со...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...
- Advertisement -spot_img